244 merken. Waar b. v. compagniescommandanten hunne inferieuren als ongeschikt signaleerden om een graad te bekleeden, daar deden zij toch examen. De vereischten van het examen voor de verschillende graden wa ren zoo eenvoudig mogelijk en had men zich daaraan dus streng moeten houden. De toegevendheid daarbij was echter niet zelden evenre dig aan het gebrek aan kader. Het voornaamste, n. 1. of het individu ge schild was om te commandeer en, daarmede bemoeide men zich meestal niet. Goed gedrag en examen doen was in don regel reeds voldoende. En zoo vormde men kader, dat natuurlijk weinig waarde bezat en waar voor geen inferieur eerbied had, omdat het zich niet wist te doen respecteeren. En dan klaagde men over de discipline in het Leger! Maar, ondanks de uiteonloopende bes tanddeelen, laat de discipline weinig te wenschen over. Klaag niet te veel over de soldaten, maar roem en eer hen, want in vele opzichten verdienen zij het. Bij hen schuilt het kwaad niet. Maar geef hun betere superieuren, die niet onoordeelkundig, ja niet zelden verkeerd handelen. Ook uit een ander oogpunt is het lichtvaardig aanstellen van kader te veroordeelen. Ieder compagniescommandant eischt van zijne onderofficieren en korporaals dat zij hun gezag weten te handhaven en dat zij bekend zijn met al hunne dienstverplichtingen. Hoevele kapiteins echter krijgen kader bij hunne compagnie, dat zij niet kunnen gebruiken. Alsof slecht kader in de behoefte kan voorzienOp papier, ja maar iti werkelijkheid is geen kader beter: hoeveelheid kan daarbij de qualiteit niet vervangen. Bij de Algemeene Order N°. 62 van 1882 werd weder eene kader- school opgericht. Alle bepalingen zijn alweer mooi bijeengebracht, maar er wordt veel niet van opgevolgd. De eischen tot toelating voor de kaderschool zijn weer hoogst een voudig; iets wat we zeer goed vinden. Daarentegen keuren we af, dat men, om een voldoend aantal militairen er op geplaatst te krijgen, zich nog niet aan die geringe eischen kan hou- Om consequent te blijven behoeft de fourier nog- niet te exerceereii,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 255