Zij staan dan tegenover hen, met wie zij kameraad warenzij blijven met hen wonen en eten en komen met hen in honderde diensten, die aanlei ding tot intimiteit geven. Zij komen in dezelfde cantine, betrekken kleine wachten met hen surveilleeren allerlei corveeën, die dikwijls op zich zelve niets mili tairs hebben; zijn met soldaten in de keuken, enz. Door zulke diensten en toestanden lijdt dikwijls het gezag van den meerdere, vooral als dit toch reeds niet hoog staat. Een schild wacht b. v. doet geen eerbewijs voor den korporaal. Men had beter ge daan, dien graad meer den onderofficier dan den soldaat te doen naderen. De subordinatie moet juist zijn afgebakend van graad tot graad. Daarop maakt de graad van korporaal eene uitzonderingzoowel tegenover den meerdere als tegenover den mindere. Yooral in ons Leger, waar dikwijls militairen dienen, die levens wijsheid bezitten en in zeker opzicht ontwikkeld zijn, nadert de sol daat den korporaal en is de afstand niet meer wat hij vroeger was; vooral niet als daarbij dikwijls hot prestige van meerdere levensjaren ontbreekt, terwijl de eischen voor den korporaalsrang vrij wel de zelfde blijven. Ook is de afstand van korporaal tot onderofficier te gering, wanneer men don onderofficiersrang gemakkelijk toekent. Is korporaal dus aanvankelijk een graad geweest, die ten doel had, den soldaat van den onderofficier te verwijderen, dan heeft men dat doel niet bereikt en is die graad thans integendeel voor het prestige van den onderofficier nadeelig. De onderofficier zal ook door ongeschiktheid van den korporaal dikwijls verplicht zijn, direct in aanraking met den soldaat te komen. Onzes iuziens is het thans te laat, om met behoud van den korpo raalsrang in dezen toestand verbetering te brengen. De graad van korporaal heeft geen cachet meer. De korporaal moet uit de rei van graden worden geschrapt. De Duitschers hebben dit gedaan, door hen bij de onderoffi cieren te voegen en de onderofficieren in klassen te verdeelen. Het vroeger bestaan van de korporaals bemerkt men alleen nog uit.het woord Corporalschaftescouade, thans door een onderofficier gecommandeerd. 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 268