258 De korporaals zou men dus voortaan ouder de onderofficieren 2e klasse moeten rangschikken en hunne werkzaamheden over de onderofficieren en ter beproeving dienende Infanteristen lc klasse kunnen verdeeleu; en wel, hun doen behouden die, waarin hun prestige minder gevaar loopt en welke meer eigenaardig tot den werkkring- van een gegradueerde behooren, en daarentegen die, welke, hoewel noodzakelijk, minder militaire aangelegenheden zijn, aan de Infanteris ten 1« klasse opdragen. Terecht zegt de Frausche schrijver daaromtrent: men wil, dat elke graad omgeven is van een bijzonder prestige, en niet ten onrechte wordt de minste gewelddadigheid tegen den korporaal met den dood gestraft; en toch laat men hem soms de walgelijkste cor veeën begeleiden, soms uit één man bestaande. Is daarin niet iets tegenstrijdigs, iets onlogisch? En ook in Indië zijn dergelijke baantjes voor den korporaal weggelegd, waardoor een graad onbestaanbaar wordt. De kaderschool zou dus eigenlijk worden onderofhciersschool. De elementen voor deze onderofhciersschool zijn de door de com pagniescommandanten voor te dragen Infanteristen le klasse, die, hetzij rechtstreeks, of na opleiding bij de korpsschool. daarop geplaatst worden. De directeur van de kaderschool zou dan élèves hebben, van wie hij met recht eeue goede verwachting kan koesteren en voor wie hij zich zeker alle mogelijke moeite met liefde zou getroostenovertuigd zijnde, daardoor veel tot het belang van het Leger te zullen bijdragen. In de inrichting nu van die kaderscholen moet, naar onze meeniug, veel worden veranderd. Met het oog op den tijd, die onvermijdelijk noodig is tot het vor men van goede onderofficieren, had men de oude bepalingen moeten laten werken, totdat de directeuren van de kaderscholen konden rap porteeren, dat zij voldoende kader van betere qualiteit dan vroeger beschikbaar hadden. Bij eene gedwongen driemaandelijksche aflevering is van de kader scholen weinig nut te verwachten. Ieder officier zal met ons van meening zijn, dat men in geen drie maanden van een Nederlandse h- Indisch korporaal een goed onderofficier maakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 269