260 aanvragen en bekend maken. Zijn personeel aan officieren is daarbij hoogst onvoldoende. Yoor goed militair onderricht kan één onderwijzer niet. meer dan 20 élèves hebbeneen maximum, door de meeste mili taire schrijvers aangegeven. Het kan dan ook niet anders of de op leiding en het onderwijs kunnen bij de bestaande inrichting niet behoor lijk geregeld zijn en moeten door de omstandigheden lijden. Hoelang de élèves op do kaderschool blijven en wanneer zij aan het examen mogen deelnemen, behoeft niet te worden voorgeschreven. Pressie op aflevering van kader mag niet worden uitgeoefend. Men moet het bepalen van het tijdstip van aflevering aan den directeur overlaten en, ouder leiding van een bekwaam officier, zullen de vruchten, die eene dergelijke inrichting moet afwerpen, buitengewoon zijn. Maar, na keuze van den bekwaamsten directeur en officieren, moet de vrijheid van handelen groot zijn en mogen bepalingen, als in art. 8 van het reglement: Gewestelijk militaire commandanten dragen zorg, dat de kaderschool zooveel mogelijk compleet blijft, niet bestaan, omdat ze aanleiding geven, dat er minder op geschiktheid en meer op compleet gelet wordt. Wat het onderwijs betreft, kan men dit., na vaststelling van een programma, waarin de noodzakelijke vakken voorkomen, veilig aan den directeur overlaten. Alleen zouden wij daarbij gevoegd wenschen te zien, dat de onderofficieren, alvorens dienst bij den troep te doen, een cursus van minstens drie maanden aan de op te richten schietschool moeten doorloopen. Men kan, naar onze meeuiug, op die wijze in het bezit van uitstekend kader komen. M elliclit .zal men de positie van Infanterist le klasse aan vele bezwaren onderhevig wanen, maar we meenen te mogen beweren, dat het voor den Infanterist .1° klasse gemakkelijker zal zijn, zich te doen gehoorzamen dan voor den Gefrette in Duitschland. Mij hebben een verkeerd begrip van Duitsche recruten, als wij vermeenen, dat zij van den aanvang af gemakkelijk te leiden zijn. In tegendeel; het groote aantal min of meor ontwikkelde personen, dat onder hen voorkomt, die dikwijls tijdschriften, dagbladen enz. lezen, maakt het voor den meerdere veelal moeilijk, zijne inferieuren verstandig en geleidelijk aan de militaire tucht te gewennen. Alleen de waarde van elk individu, dat een graad of rang bekleedt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 271