262 met klamboe, waschtafel, nette kleeding, enz. Releveer hunne positie door hen wat meer soldij te geven, waar door zij zich wat vrijer (financiëel) kunnen bewegenmet het oog op Indische prijzen is hunne soldij te gering. Verbied aan onderofficieren, op plaatsen te komen, meer bestemd voor mindere militairen neem maatregelen dat zij zich niet met huis houdsters in het publiek vertoonen, enz. En vooral: verbeter hunne toekomst. Gagement na 12 jaren is eene goede bepaling; men zou daarbij echter het vooruitzicht op civiele betrekkingen kunnen geven, waar voor in Indië bij de departementen, rekenkamer, secretarie enz. meer dan elders gelegenheid is. Het voorstel van den Heer V., in het Indisch Militair Tijdschrift(1) tot oprichting van een Indisch In validenhuis of etablissement, moeten wij ook met het oog daarop zeer toejuichen. Wanneer de positie goed is, kan men ook wat strenger zijn voor zich reëngageerende onderofficieren. Wij zouden ook voorstanders zijn van reëngagement per jaarwant sommige onderofficieren verliezen den ijver en de ware ambitie voor den dienst, zoodra zij vrij zeker zpn, hun pensioen te hebben verdiend. Voorziening in gebrek aan kader en verbetering van het gehalte is, wanneer men er wat geld voor over heeft, het minste bezwaar. De grootste moeilijkheid is echter niet het vormen van goede onderofficieren, maar wel, wanneer men hen eenmaal heeft, hen te verbeteren, hunne ambitie op te wekken en hen doelmatig te oefenen. Dit nu laat in ons Leger veel te wenschen over. Hoogstens eenmaal 's weeks wordt het kader der bataljons, dat niet door dienst verhinderd is, bij den luitenant-adjudant vereenigd, om eene theorie over de reglementen bij te wonen, en verder is er van tijd tot tijd kader-exercitie. En ziedaar alles. Neen, daarin vooral moet verandering komen. Stel de compagnies commandanten verantwoordelijk voor hunne onderofficieren. Wanneer men hun goede onderofficieren toevertrouwt, moeten zij ook maar waken, dat zij goed blijven. Bij de meeste bataljons hebben de (1) Jaargang 1883, N°. 7, bladz. 40 en volg. „Een asyl voor oud-gedienden in Indië,"

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 273