Menschenkenuis, gepaard met inenschenliefde, zullen den meerdere den goeden tact verschaffen, de persoonlijke gehechtheid en het ver trouwen zijner ondergeschikten te winnen, waardoor hij in de oogen- blikken van gevaar en verwarring, wanneer de soldaten zich instinctief om den aanvoerder scharen, den machtigsten invloed kan uitoefenen. De algemeene geest van het leger is van beslissenden invloed op iedere krijgsonderneming. Daar echter het leger de massa uit enkele iudividuën bestaat, moet de geest van het individu gevormd worden. Het is de taak van de officieren, voorgaande met goede voorbeelden, de individuën zoodanig te vormen, dat deze niet slechts in intellectueel en moreel gehalte winnen, maar ook gevoel krijgen voor het geheel. Het koude naleven van de bevelen geeft onvoldoende resul taten; blinde gehoorzaamheid bezit niet die hoogere roeping, maar waar zelfbewuste gehoorzaamheid en Ze*/er geest vereenigd zijn, daar vertoont zich de hoogste kracht. Is het noodig de eigenschappen en bekwaamheden, het karakter en de militaire geest van de enkele soldaten te waardeeren en aan te kweeken, even noodig is het 't gevoel van samenhang aan te wakkeren en in alle harten het bewustzijn diep in te prenten, dat ieder lid slechts door een innigen samenhang met het geheel waarde krijgt. De legergeest vindt zijne uitdrukking in de gehechtheid en het vertrouwen, welke tusschen de kameraden bestaan, die geroepen zijn, alle moeilijkheden en gevaren gemeenschappelijk te deelenin de gehechtheid van de ondergeschikten aan de meerderenin den edelen wedijver tot plichtsvervulling van ieder individu ten bate van het geheelin het aandeel, dat ieder soldaat neemt in het welslagen en de eer van het legerin de voorliefde, welke ieder strijder gevoelt voor zijn wapensoort, voor zijn troep, en in de opofferende voorkomend heid, waarmede het eene wapen het andere steunt. Waar de innigste band van wederkeerig vertrouwen de deelen onderling verbindt, waar het geheele leger zich als één tot gemeenschappelijke edele doeleinden verbonden lichaam beschouwt en in dit verband als een nauw verwante familie leeft en werkt, daar wordt die eenheid van het militaire ka rakter geboren, waarmede ook wij onze schoonste wapenfeiten vol bracht hebben. Maar deze geest moet door ons met de meeste zorg worden aangekweekt en aangewakkerdwant wie gelooft, dat hij

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 282