272 eenmaal verslapt, bij een nieuwen krijg weer opgewekt kan worden, verkeert in een treurige dwaling. Iets tocli wat een jarenlangen op bouw noodig heeft, laat zich niet in een oogenblik herstellen. De discipline grondt zich werkelijk op de autoriteit van den meer dere, wiens persoonlijkheid den grootsten invloed uitoefent op het verstand en het gemoed van den soldaat. TSTiet de qualiteit van den chef, niet diens woorden en fraaie taal, maar zijn geest en karakter, zijn levendig voorbeeld, kweeken die vormings-resultaten en geven den troep die innerlijke waarde, waarbij meerderen en minderen elkander wederkeerig vertrouwen schenken. Dezen machtigen steun voor eene goede leiding zal de chef slechts.dan verkrijgen, wanneer hij mannelijke flinkheid met liefde voor zijn ondergeschikten weet te vereenigen. Zijn mannelijke flinkheid moet zich reeds in tijd van vrede kenmerken door groote zelfstandigheid in het handelen, welke den noodigen moed geeft tot het overnemen van verantwoordelijkheid. Bezit de chef dien moed der verantwoordelijkheid en weet hij dien ook aan zijn organen eigen te maken, 'dan zal de troep ook die mate van zelfbewuste gehoorzaamheid verkrijgen, die den bevelvoe- renden het bevelen, den ondergeschikten het gehoorzamen verge makkelijkt. De mannelijke flinkheid en de liefde voor zijne minderen moeten zich ook in de wijze van bevelen afspiegelen. Het bevel moet geenszins den vorm van een verzoek hebben er moet geen collegialiteit in doorstralenmaar het moet beslist, met ernst en nadruk worden gege ven, doch zonder eenige overschrijding van machtsbevoegdheid. Het mag niet kwetsen en slechts bij hooge uitzondering een bedreiging bevat ten, daar bedreiging altijd twijfel aan de uitvoering in zich sluit, hetgeen het geloof aan de heiligheid van het bevel en het vertrouwen schaadt. De bevelen moeten kort en duidelijk zijn en zich kenmerken door bil lijkheid, die steeds met de physieko en moreele kracht van den uit voerder rekening houdt. Waar de chef met wijsheid en kalmte beveelt, zullen ook zijne organen spoedig den juisten tact om te bevelen krijgen daar wordt het gehoorzamen gemakkelijk en de ongehoorzaamheid zeldzaam. Goed bevelen stelt goed gehoorzamen op den voorgrond. De chet moet dus in het gehoorzamen de eerste zijnvoorgaan door achting

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 283