V A ~R J EEN EN ANDER UIT DE PRACTIJK. I. Arbitrage. In dit tijdschrift is over arbitrage reeds het een en ander te berde ge bracht, bij de behandeling van de Algemeene Voorwaarden voor de levering van levensmiddelen enz. ten behoeve van het Departement van Oorlog- in Nederlandsch-Indië, waaraan wij ons wenschen te refereeren. In sommige garnizoenen, men denke niet, dat wij afgelegen buiten posten op het oog hebben, neen, op hoofdplaatsen, zien wij schromelijke afwijkingen plaats grijpen bij de herkeuring van afgeleverde levensmid delen, brandstoffen enz. enz. door de commissiën, belast met de scheids rechterlijke uitspraak. Het is ons niet duidelijk, waaraan die commissiën het recht ontleenen, om slechteof, om ons juister uit te drukken, aan de eischen niet voldoende rijst, koffie enz., door officieren en onderofficieren van de week afgekeurd, te doen in ontvangst nemen, onder bepaling, dat de leverancier een zeker percentage over-maat of wicht toesta. Zoodanige arbiters heeten handelbaar, schappelijk. Zij maken geene processen-verbaal op van hunne verrichtingen, bezorgen aan plaatselijke militaire commandanten geen hoofdbreken (soesah) en dat geeft den doorslag Zij bemoeilijken de Intendance niet; hoe prettig! Het blijft onbekend aan de Ve Afdeeling van het Departement van Oorlog, dat een aannemer bij herhaling te kort komt aan zijne verplichtingen, zoodat er nooit sprake is van ontbinding van het contract! En de soldaat? Wel de soldaat moet zich immers onderwerpen aan de uitspraak van arbiters, wier gemakzucht of meegaandheid hunne onpartijdigheid toch niet in verdenking kan brengen. Er zijn meerdere afwijkingen. Waarom worden de commissiën van arbiters niet samengesteld, zóó als bij G-ouvernements besluit dd. 23 Mei 1876, No. 13 (A. O. No. 65 van 1876) is voorgeschreven?

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 292