282 Waarom wordt in strijd daarmede hier en daar bepaald, dat deze com- missiën uit slechts twee leden mogen bestaan Wanneer wij aannemen, dat de arbiters hunne roeping ten volle be- grijpenwanneer zij er van doordrongen zijn, dat militaire ondergeschikt heid geene ondergeschiktheid van de individueele meening eischt; en dat juist in het zelfstandige van ieders oordeel de onpartijdigheid van en het vertrouwen in arbiters gelegen is, dan blijft het ons onverklaarbaar, welke overwegingen plaatselijk militaire commandanten er toe leiden kunnen, eene commissie, die in liet hoogste ressort moet uitspraak doen, slechts uit twee leden te doen bestaan. Gaan sommige plaats, mil. commandanten van het denkbeeld uit, dat evenals zij, gesteund door hunne positie, in strijd met gegeven voor schriften handelend ook de hoogste in rang zijnde arbiter, bij meenings- verschil met den jongeren scheidsman, van zijne (des oudsten) stem, de beslissing zal doen afhangen? Maar dan had men allen omslag kunnen vermijden, door slechts één arbiter te benoemen, dan kon men verzekerd zijn, dat er geen ver schil van gevoelen kan ontstaan. Maar wellicht verwachten de pi. mil. commandanten, van wie hier sprake is, dat bij verschil van gevoelen tusschen de arbiters aan hem als chef en benoemende autoriteit de beslissende stem zal worden toegekend. Dit zou echter door niets te motiveeren zijn, niet alleen, maar daaren boven in strijd zijn met dc bepaling, dat arbiters, van te voren, voor den tijd van drie maanden, benoemd moeten worden, eene bepaling, waarschijnlijk gemaakt, om onzijdigheid bij het benoemen van arbiters zooveel mogelijk te waarborgen. Men vraagt wellicht waarom afwijking van het aantal commissie-leden noodig kan zijn Ons antwoord kan kort wezen. Wij voor ons achten dit nimmer noodig. Het Reglement is op dit punt niet facultatief. Het eischt ten deze zeer gebiedend. Maar, terwijl voor die plaatsen, waar officieren van gezond heid garnizoen houden, vastgesteld is, dat een officier van den genees kundigen dienst in de commissie van arbitrage zal zitting hebben, heeft men voorbijgezien, dat de officieren van gezondheid een veel te omvat- tenden werkkring hebben, om met de herkeuring van levensmiddelen, brand- en lichtstoffen, fournituren, hospitaalkleeding, enz. belast te wor den. Aan dezen werkkring vermeenen sommige pi. mil. commandanten den officier van gezondheid te mogen onttrekken. Wij zouden er vrede mede hebben, als in de plaats van den officier

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 293