284 hospitaalkleeding, doodkisten, enz., enz. te kunnen keuren of herkeuren en wij gelooven, dat de geneeskundige dienst bijzonder gebaat zou zijn, wanneer ons Legerbestuur in ons opstel aanleiding mocht vinden, bij de Regeering aan te dringen op wijziging van het Gouv. besluit van 23 Mei 1876, No. 13, in dien zin, dat onder de arbiters niet noodwendig een officier van den geneeskundigen dienst aanwezig zij. Alleen in geval van twijfel omtrent het schadelijke van levensbehoeften, zouden arbiters de uitspraak van een deskundigen geneesheer mogen inroepen. Wanneer dit in acht genomen wordt, dan vertrouwen wij, dat er voor de belangen van den man voldoende gezorgd wordt. Wij gelooven, dat de voorgestelde wijziging het begaan van informali teiten zal te keer gaan, de afdoening van zaken zal bespoedigen, en de schatkist voor schade zal vrijwaren. Ons is het toch niet recht duidelijk, op welken grond, zoowel Intendance als Algemeene Rekenkamer, de boeten ol vergoedingen doen effectueeren, aan aannemers opgelegd door niet wettig geconstitueerde commissiën. II. Schoonmaken van kampementen en keukens. De kampementen, door Europeanen bewoond, moeten door ingehuurde koelies worden schoongemaakt. Bij tarief No. 46c is aangegeven, dat het aantal koelies afhankelijk is van het aantal Europeesche militairen, in het kampement wonende. Niet de omvang van het kampement is dus de maatstaf, maar het aan tal bewoners. Wij vinden dit echter niet rationeel. De omstandigheid, dat koelies toegestaan worden tot het schoonmaken van de door Europeanen bewoonde kampementen, sluit o. i. in zich, dat Europeesche militairen daartoe niet gebezigd mogen worden. Wij durven ook vragen, of het de bedoeling is, dat de kampementen, dooi Europeanen en Inlanders gezamenlijk bewoond, koelies mogen be komen tot het schoonmaken van het gemeenschappelijk kampement. Feitelijk worden in de hierbedoelde kampementen geene koelies inge huurd 1 omdat het aantal toegestane koelies verre ontoereikend is 2°. omdat het slecht aangaat, ingehuurde koelies met Inlandsche militairen samen te laten corveeënen 3 omdat de toegestane gelden ten eenenmale onvoldoende zijn, om daarvoor koelies te bekomen. In geen enkel garnizoen, waar wij dienden, konden wij voor het bij tarief toegestane bedrag koelies bekomen. In sommige dier garnizoenen

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 295