288 bevinden moet; of, om bij het zooeven gegeven voorbeeld te blijven De militair dan van Fort de Koek naar Padang met vier dagen verlof, op den vierden dag te Padang ziek wordende en achterblijvende, moet na geheel hersteld te zijn, (zulks ter beoordeeling van den garnizoensdoctor) binnen één dag te Fort de Koek terug zijn. Wanneer de man van paarden en wagens gebruik maakt, is dit mogelijk, en daarom acht men den eisch redelijk. Te meer acht men dezen eisch niet overdreven, omdat de man, bij het aanvragen van het verlof begrijpen moest, dat hij alléén door het gebruik maken van versnelde vervoermid delen binnen 4 dagen heen en terug kon zijn. Maar vragen wij hoe kan men den man, die de middelen niet bezit, ze wellicht verloren of nooit bezeten heeft, om zijne transportkosten per as te betalen, door dwang noodzaken om i. c. zich op tijd in zijn garnizoen terug te melden P Is deze eisch billijk? Is men rechtvaardig als men den man straft als te laat in het garnizoen teruggekeerd De reglementen hebben hierin niet voorzien. Op verschillende plaatsen zal men verschillend oordeelen en handelen. Wat hier straffeloos kan geschieden, wordt ginds met zware straffen geboet. Wij hebben lipt daarom wenschelijk geacht, hierop de aandacht te vestigen. Y. Het arrest zonder acces (strexg-arrest). De officieren van gezondheid, met streng-arrest gestraft, verrichten niet temin hun dienst. Dit is niet het geval met de overige officieren van het Leger. Deze behooren zich gedurende hun straftijd binnenskamers in hunne woning op te houden en mogen de voordeur hunner binnengalerij niet overschrijden. Zij mogen geene bezoeken ontvangen. Mag de echtgenoote van den officier, die met streng-arrest gestraft is, bezoeken ontvangen Zoo neen, moet dan ieder bezoeker er mede in wetenschap gesteld worden, waarom hij afgewezen wordt Of moet de officieele onwaarheid, op de dagelijksche rapporten vermeld, dat een officier ziek is, ook aan de be zoekers verkondigd worden? Strookt dit met het prestige Nog meer. Het gebeurt nog wel eens, dat officieren samenwonen. Wanneer nu een van hen met streng-arrest gestraft is, mag dan de huisgenoot geene bezoekers ontvangen? Is het niet kinderachtig dat de gestrafte zich dan naar bed of elders moet begeven, om de bezoe kers van zijn inwonenden kameraad te vermijden

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 299