289 Stel eens, dat de gestrafte officier in een logement kamers heeft; niets "vreemds, niet waar? Moet hij dan de gezamenlijke eetzaal ontwijken?? Waarom de straf van streng-arrest nog altijd wordt toegepast, begrij pen wij niet. Het zij toch voldoende, in het strafhoek hiervan aantee- kening te houden. De geheele compagnie, het geheele korps of garni zoen behoeft toch niet te weten, dat eenen officier streng-arrest opge legd is; ui-t strekt niet, om den officiersstand te releveeren. Dat een dusdanig officier geen dienst verricht; welk nut wordt daar mede beoogd of gesticht? Hebben wij zoo'n overcompleet aan officieren, dat de meerdere dienst niet drukt op de overige kameraden Het is waarlijk meer dan tijd, dat de toepassing van het arrest zon der acces gewijzigd worde. De straf zelve is doelloos en nutteloos. Zij werkt demoraliseerend. VI. Eerbewijzen. Wij zijn vrienden van de toepassing van reglementen; daarom ver- gunne men ons, onze bevreemding uit te drukken, dat het Reglement op de Militaire Eerbewijzen bijna nergens naar behooren wordt toegepast. Wij zien o. a. aanhoudend soldaten, met het geweer gewapend, een onderofficier of korporaal voorbijgaan, zonder dezen te salueeren, door het geweer te schouderen. Toen wij aan eenige kameraden hierover onze bevreemding te kennen gaven, werden wij uitgelachen, men had zoo iets (het schouderen van het geweer voor korporaal of onderofficier namelijk) nog nooit gezien, er nooit van gehoord zelfsDat was een ideetje, zóó nieuw, zóó kersverscli, zóó dit en zóó dat, dat men ons lachend aanried, ons Idee naar de Expositie te sturen. Wij durven dat idee hier exposeeren, als men het een idee gelieft te noemen. Zullen wij daarmee den lachlust van menigen kameraad opwekken, dit zal ons geene teleurstelling zijn. Wij zullen ons integendeel verheugen, hem een oogenblik van ontspanning te hebben bezorgd. Raadpleegt men het Reglement op de Militaire Eerbewijzen, dan leest men in den laatsten volzin der slotalinea van artikel 20: „dat soldaten, die onderofficieren of korporaals passeeren, dezelve evenals de officieren zullen groeten." Dit evenalskunnen wij niet anders interpreteeren, dan dat de soldaat, gewapend of ongetvapend een korporaal of onderofficier passeerende, dezen hetzelfde saluut zal geven als toekomt aan den officier. En daar de 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 300