290 officieren gegroet worden door met geweer gewapenden, door het schoude ren van het geweer, zoo volgt, o. i. niet gezocht maar duidelijk en logisch uit het reglementair voorschrift, dat met geweer gewapende soldaten een korporaal of onderofficier voorbijgaande, dezen zullen salueeren door het geweer te schouderen. Nu zou men kunnen vragen, of een korporaal met geweer gewapend, een onderofficier ontmoetende, ook verplicht is, het geweer te schouderen. Men zoo ook kunnen vragen, of de onderofficier of korporaal, met het geweer gewapend zijnde en gesalueerd wordende, verplicht is een tegen- saluut te geven, eveneens door het schouderen van het geweer Hierop moeten wij antwoorden, dat het ons toeschijnt dat deze punten in het Reglement onbehandeld zijn gebleven en dat ons militair gevoel ons ingeeft, dat de hier gestelde vragen in bevestigenden zin moeten beant woord worden. Ofschoon in het Reglement op de Eerbewijzen in art. 21 uitdrukkelijk voorgeschreven is, dat openbare eerbewijzen niet gevorderd mogen worden, wanneer de persoon, dien het betreft, niet gekleed is in Uniform of Costuum, voor zijne ambtelijke betrekking voorgeschreven, en dat alléén het eerbe wijs voor den Gouverneur-Generaal daarvan uitgezonderd is, zoo treft men toch op vele plaatsen, ja op de hoofdplaatsen zeiven, menige willekeurige afwijking aan. De officieren van gezondheid verrichten hun dienst in burgerkleeding. Wij zagen Dirigeerende officieren van gezondheid bij hygiëne-inspectiën, waarbij vele officieren, ambtshalve, dus in uniform, tegenwoordig moesten zijn, in burgerkleeding verschijnen. Het militair saluut werd hun niet onthouden. Dat is onder officieren gebruikelijk, en het zou lichtelijk als onbeleefdheid worden aangemerkt, wanneer het saluut werd achterwege gelaten. Maar wat we eigenlijk wilden zeggen is, dat de officieren van gezondheid des morgens hunne geneeskundige visitatiën in de kampementen in bur gerkleeding houden. Zij hebben daartoe de bevoegdheid; maar zij mis sen, dunkt ons, de bevoegdheid bij die gelegenheid te eïschen, dat de minderen hen salueeren. Zij handelen verkeerd, zoo vaak zij daarover klachten indienen; even verkeerd als de officier, die zich bij het civiel bestuur beklaagde, dat politieoppassers hem niet hadden gesalueerd Het is den officieren toch verbodenin burgerkleeding openbare eerbewij zen te vorderen Wij hoorden vaak troepenofficieren beweren, dat zij door hunne onderhoori- gen moeten gesalueerd worden, als deze hen kennen, ongeacht in welke

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 301