291 - kleeding (militaire of burger-) zij ziek vertoonen. Deze opvatting getuigt meer van ij delheid, dan van juistheid. Wij twijfelen niet, of een goed militair zal uit eigen beweging zijne officieren herkennende deze altijd en overal salueeren; een enkele onbeleefde slechts, die dit met opzet zal nalatenmaar men handelt verkeerd iets te eischen, waarop men geen recht heeft, wat ten overvloede bepaaldelijk verboden is, van zijne minderen te eischen. Dan zien wij ook nog vaak wachten in het geweer komen, of schild wachten het geweer presenteeren, voor Residenten of Gouverneurs, zon der dat deze in het voorgeschreven cosluum zijn. In sommige consigne boekjes staat zelfs zwart op wit gelast, dat voor Gouverneur of Resident de pajoeng beschouwd moet worden alscostuum? neen, als'teeken van zijne waardigheid, en dien hoofdambtenaren door wachten en schild wachten het saluut moet gegeven worden, wanneer zij den pajoeng (in handen van een politieoppasser) bij zich hebben, en zulks ongeacht hun costuum. Wij meenden, dat dit laatste alleen voor Inlandsche Regenten gold. De practijk op sommige plaatsen leert ons inmiddels anders. Wij weten, dat sommige civiele autoriteiten bijzonder gesteld zijn op militaire eerbe wijzen; dat indertijd Atjeh's eerste Civiele Gouverneur zeer verbitterd was omdat een officier, wachtcommandant, zijne wacht geene honneurs aan hem liet geven, wijl de schildwacht ten onrechte de wacht in het geweer had geroepen voor den Gouverneur, die in burgerkleeding voorbijging of reed; maar die verbittering; dat gesteld zijn op eerbetoon; dat alles bewijst niet, dat men te kort gedaan is, wanneer men geene eerbewijzen bekomt, waarop de Reglementen geen aanspraak geven. VII. SCHIJFSCHIETREGISTERS. In de schijfschietregisters wordt, ingevolge het Voorschrift betreffende de wapenen en de schietoefeningen bij de Infanterie (zie Model Lr. A h.) bij alle korpsen, waarbij wij dienden, op elke bladzijde het aantal schoten, de treffers en het gemiddeld percent der raakschoten, op eiken datum, vermeld. Wij gelooven, dat dit ten onrechte op elke bladzijde geschiedt. Er wordt, naar onze opvatting, wèl verlangd te weten, hoeveel schoten per compagnie of detachement bij elke oefening zijn gedaanhoeveel daar van de schijf getroffen hebben, en ten slotte hoeveel procent treffers de compagnie of het detachement bij elke oefening behaalde. Op sommige bladzijden van het schijfschietregister vindt men soms de namen der beste, op andere weer die der minst goede schutters, of wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 302