294 op de tegenwoordige slagvelden. Zelfs de Franschen, die steeds op de bajonet vertrouwden, nemen de nieuwe theorie aan. Wel hadden er in de laatste oorlogen, vooral des nachts, nog gevechten plaats, waarbij men handgemeen werd, b. v. te Git chin, Po dol in 1866, en te Wendel-Stering in 1870, en heeft Skobeleff herhaalde malen van de bajonet gebruik gemaakt; doch een bajonetaanval, zelfs op zeer korte afstanden ondernomen, behoort tot de roekeloos heden. De verliezen tegen goede Infanterie zijn zoo ontzettend, dat de generaal De Brialmont ernstig denkt en correspondeert over de samenstelling van een tactiek voor den nacht, daar hij van meening is, dat men in de toekomst te groote verliezen bij daglicht zal lijden. Eene kracht van zooveel beteekenis dient nauwkeurig bestudeerd te worden. Het vuur heeft drie voorname motors. Deze zijn: le. de werktuigen (geweren en patronen); 2e. de werklieden (schutters) en 3e. de officieren, die het besturen. De waarde van de tegenwoordige geweren wordt bijna geheel bepaald door den loop en de patronen. Binnen zekere grenzen voldoen de meeste geweren van den tegenwoordigen tijd aan de gestelde eischen en, wat de vuuruitworking betreft, leveren de goede systemen in de practijk gemiddeld dezelfde resultaten op. Wij zullen dan ook de geweren en hunne munitie voorloopig laten rusten en twee zaken bespreken, die bij de vuren den meesten invloed hebben op de te verkrijgen uitkomsten. Deze zaken zijn le. in welke mate de kogelbaan bestreken is en 2e. de juistheid (trefkans). Zoodra de trefkans voldoende is, behoeft zij niet noodzakelijk te worden vermeerderd, omdat daarvan alleen de uitstekende schutters partij trekken. Vooruitgang in het bestreken zijn van de banen is van zeer veel waarde, omdat alle schutters daarvan profiteeren. Volkomen bestreken zou de baan van het projectiel zijn, als dit constant het verlengde van de as der ziel volgde;

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 305