295 Volkomen juistals het projectiel steeds dezelfde baan volgde. Dit zou het maximum van trefkans zijn. Deze volmaaktheid is echter niet te bereiken. Uitwendige invloeden; gebreken in de constructie van geweren en patronende onmogelijkheid, om de geoefendheid van de schutters op te voeren tot mechanische juistheid; physieke en moreele invloeden enz. zullen steeds hinderpalen wezen, om de banen van de projectielen volkomen bestreken te doen zijn en de geweren de maximum-trefkans te doen bereiken. Gioote gebreken met opzicht tot de trefkans zal men in het wapen en in de munitie dienen te zoeken. Zij zijn: Gebrek aan symetrie van het wapen; gebreken van het kruit, het metaal van den kogel; gebrek aan harmonie tusschen dit metaal en het wurgen; de patroon; het uit de richting raken van den loop, door beweging van de lade; de standvastige afwijking, omdat de correctie daarvan aan den schutter wordt overgelaten; veerkracht van gassen en luchttrillingen, enz. De steeds vorderende techniek, welke de waarde van de geweren in die opzichten steeds doet toenemen, zal ons echter de volmaaktheid langzamerhand doen naderen. De vizierlijnen zullen hoe langer hoe meer met de as van den loop samenvallen, en wanneer men die evenwijdig aan het terrein kan brengen, zal men den vijand op de grootste afstanden kunnen treffen. Het onderricht zal daardoor vereenvoudigd worden en eene der moeilijkste oefeningen, het schatten vau afstanden, zelfs geheel kunnen vervallen. Het bestreken zijn der banen van projectielen wordt gemeten door de oidinaat van het culminatiepunt, of uitgedrukt door de bestreken ruimte De trefkans (juistheid) wordt gemeten door den straal van den cirkel, die de beste helft van de schoten bevat en gemiddelde af wijking genoemd wordt. Zoolang de ordinaten vau de culminatiepunten niet grooter zijn dan de hoogte der voorwerpen, waarop men vuurt, is de baan over hare geheele lengte bestreken. Door de hoogte van de vizierlijnen boven den grond te verminderen, vermindert men tevens de totale waarde van de ordinaten en vermeerdert men daardoor de bestreken ruimte vóór het doel,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 306