296 Liggende vuren heeft dus met het oog daarop een groot voordeel boven staande vuren met dezelfde opzethoogte. Men kan de hoogte van de vizierlijnen boven den grond nog aanmerkelijk verminderen, door, in plaats van op het midden, op den voet van de doelen te richten. Men kan dan partij trekken van de geheele baan, zoolang de ordinaat van het culminatiepunt minder is dan of gelijk aan de hoogte van het doel. Bovendien biedt nog het mikpunt op den voet een duidelijk en zuiver punt aan, onverschillig op welk doel; een voordeel, dat niet bestaat, wanneer men op het midden richt. Waarschijnlijk omdat men de bestreken ruimte achter het doel bij het mikken op den voet der doelen verliest, heeft dit denkbeeld nog vele tegenstanders. Zonder de ondervinding, bij de vuren opgedaan, zouden wij de zaak in theorie ook zoo onvoorwaardelijk niet aannemen. Het is echter bijna geheel eene quaestie, waarvan men de overtuiging door de practijk moet krijgen. Ieder officier, die vuren geleid heeft en uitwerking heeft kunnen observeeren, zal het richten op den voet van de doelen een enorm voordeel vinden. Deze theorie is bovendien volstrekt niets nieuws, want reeds Cromwell had het nut daarvan opgemerkt en schreef daarom aan zijne strijders voor, op de gespen van 's vijands schoenen te richten. Alleen de Pruisische Infanterie heeft het thans weder in de re glementen opgenomen en bij andere mogendheden is er eveneens sprake van. Het ware zeer wenschelijk, dat het ook voor de Nederlandsch-Indische Infanterie werd voorgeschreven. Wat de trefkans betreft, deze wordt, zooals boven reeds gezegd is, gemeten door de gemiddelde afwijking. Wanneer een goed schutter 100 schoten met een zelfde wapen op eene verticale schijf doet, zullen die schoten zich rondom een punt groepeeren, dat men het gemiddelde trefpunt noemt. Het geweer is goed, als het gemiddelde trefpunt samenvalt met het midden van het doel. Beschouwt men van de 50 schoten, die zich het dichtst om het gemiddelde trefpunt scharen, de banen, dan zal men ontwaren, dat zij een bundel vormen, waarvan de doorsnede met de schijf een cirkel of liever een ellips is, waarvan de verticale

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 307