297 as een weinig langer is dan de horizontale. De straal van die doorsnede is de gemiddelde afwijking. Hoe juister dus een wapeu is, hoe meer die schoten zullen samenvallen, De gemiddelde af wijking zal alsdan gering zijn. Zoolang dus de afmetingen van de doelen gelijk of grooter zijn dan de gemiddelde afwijking, heeft de schutter een goede trefkans. Het is dus noodig, dat de gemiddelde afwijking niet grooter is dan de afmetingen van de doelen, die zich het meest in den oorlog voordoen. De trefkans en het meer of minder bestreken zijn van de banen zijn dus met betrekking tot de werktuigen de voornaamste zaken. Allo andere vereischten voor goede werktuigen werken samen, om die te bevorderen. Veel is daarin echter nog te verbeteren. En, mogen de geweren, vooral wat sluiting betreft, de volmaaktheid naderen, met de patronen is dit nog lang niet het geval. De voornaamste bestanddeelen daarvan, kogel en kruit, worden steeds door de technici bestudeerd, doch de denkbeelden hierover loopen nog zeer uiteen. Vooral in Engeland, Duitschland, Frankrijk en Oostenrijk bestudeerde men de kruitsoorten. Maar, terwijl de eene mogendheid aan rosse houtskool de voorkeur geeft, neemt de andere zwarte. De eene mogendheid glanst het kruit sterk, de andere in het geheel niet. Hier is de korrel rond, daar hoekig. De mengingswijze, bij de eene mogendheid gevolgd, wordt als verderfelijk door de andere verworpen. Hoewel hier waarschijnlijk veel gevoel van nationaliteit de hoofdrol speelt, schijnen die uiteenloopende meeningen toch ook te bewijzen, dat er eene betere stof tot gasontwikkeling te vinden is dan buskruit. Van daar dan ook, dat men steeds naar goede surrogaten zoekt. De beste kruitsoorten zijn: het kruit van Hamm, Rottweill, Waltham-A bbey en Curtis Harvey. Hoewel deze kruit soorten van Engelsch en Duitsch fabrikaat zijn, vindt men in Le memorial de la marinewaarvan de redacteur de hoofdingenieur E m i 1 e S a r r a u is, kruitsoorten vermeld, door dien redacteur zeiven bestudeerd en ook door den majoor Cas tan, onderdirecteur van de buskruitfabriek te Bouchet, die bijzonder de aandacht verdienen. Al deze kruitsoorten hebben echter op het metaal van de huizon nog eenen zeer nadeeligen invloed. Eu hoewel men naar een ver nis zoekt, dat dit nadeel en het oxideeren tegengaat, heeft men

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 308