298 daarvoor nog geen geschikte basis gevonden. Wellicht zal men er toe moeten overgaan, een andere grondstof voor hulzen te bezigen. Ook de kogel voldoet nog lang niet aan de eischen, die men, met het oog op de gebruikelijke trekken, stellen moet. Men heeft reeds oneindig veel proeven genomen met kogels van allerlei vormen en metaal; maar, niettegenstaande de meest nauwkeu rige studiën, is het nog niet mogen gelukken, daaruit een bepaald besluit te trekken. Het hoofddoel van die proeven is, het voorkomen van vervorming. Daartoe heeft men vergelijkingen gemaakt tusschen kogels van zuiver lood, geperst of gegoten. Andere proeven nam men met kogels van metaalmengselslood in meer of mindere mate gehard, door bijvoe ging van eenige percenten tin of antimonium, Doch ook deze hard- looden kogels gaven nog niet de gezochte resultaten, vooral omdat men, uit vrees voor beschadiging van de trekken, de vermenging slechts tot 9°/0 heeft opgevoerd. Ook is het bewezen, dat het wurgen invloed heeft op het vervormen van de projectielen. De kracht, waarmede wordt gewurgd, moet dus zoo klein mogelijk zijn. Bij mogendheden b. v. waar de wurging van 10 tot 30 kilogrammen is voorgeschreven, moet dus betrekkelijk veel kracht gebruikt worden tot losmaking van den kogel; terwijl ook zulke uiteenloopende grenzen geene voldoende waarborgen zijn voor een geregeld schot. Ook de andere deelen van de patronen l) hebben invloed op het vuur, zoodat, wat de werktuigen betreft, nog vele verbeteringen zijn aan te brengen. Beschouwen wij thans de werklieden. Wij zullen ons bepalen tot de Europeesche en Inlandsche militairen. De Europeesche soldaten, die in den laatsten tijd uit Nederland aankwamen, zijn voor het meerendeel jonge mannen, in de kracht des levens. Indische patronen hebben van tijd tot tjjd bijzonder veel gebreken. Zie b. v. merk 1880 Juli. "We hebben echter te vergeefs getracht, ergens hare vervaardiging in détails te vinden. Waar bij patronen gebreken bestaan, die ze gevaarlijk voor den schut ter, en, met het oog op onzen patroontrekker vooral, onbruikbaar te velde maken, is publiciteit wenschelijk. Er zijn bij de Infanterie ook officieren, die verstand van patronen hebben en op gebreken in vervaardiging zouden kunnen wijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 309