19 zijn, sullen beijde of' de geene, die weijgerigh is, gestraft worden als in het voorige articul. Art. XLYI. Den soldaet of bevelhebber, die uijt den Leger, stadt of forte sal gaen, ofte langhs eenen anderen wegh innekomen, dan door de Poorten en ordinarisse wegen, sal gehan gen en geworght worden. Art. XLVII. Den soldaet die weijgeren sal het bevel van sijnen capiteijn, of andere over hem ten dienste van de Staten Generaal commanderende, en het selve niet nakomende, sal aan het leven gestraft worden. Art. XLVIII. Als 'er alarine geslagen wordt, sal een ijegelijck tot sijn vendel of cornette loopen en soo wie daer niet en komt buijten merckeljjcke lijfsnoodt, of elders loopt buijten consent en speciael bevel sijns over sten, ofte oock zoo haest daer niet en is als sijn' Yendrigh, sal aen het leven gestraft worden. Want een soldaet moet sich liever laten gevangen nemen, ja oock de doodt kiezen, als dat hij door de gracht, die hij wiste dat op de een of andere plaets niet diep was, soude gaen ende alsoo aen den vijandt de weg wijsen. Ter bevordering der onderge schiktheid wordt hierbij aangetee- kend, dat de officieren sich niet al te familiair met de gemeene sol daten maken moeten noch in gemee ne gelagen met de selve gaen drin- cken. De gemeene man doch weet wel te seggendie sich. under de semelen en draf ver meng ht, wordt van de verekens gevreteneen spreeclcwoorddat een reghtsge- leerde selfs van een boer mag leenen. Al waren 'er die seijden, dat het eenen valschen alarm was of andere het hem beletten wilden, hij moet geene niet aghten ende door de selve sich door slaen, al soude het hem het leven kosten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 30