301 hoe dichter men in bekwaamheid den vijand nadert .en hoe moeilijker het zal worden, hem met ons klein Leger in bedwang te houden. En wat zou het einde zijn? Er kan niet genoeg beianggesteld worden in de oefeningen van liet Leger en vooral in de schietoefeningen. Afgescheiden van die onvoldoende aanmoediging, wordt ie veel tijd be steed aan theorieën van twijfelachtig nutwelken tijd men zou kunnen gebruiken voor schijfschieten of daarop betrekking hebbende oefeningen. Onnutte theorie noemen wij b. v. de beroemde „over het com- peteerende.Vooral met het oog op Inlandsche soldaten, die geen flauw denkbeeld van onze maten en gewichten hebben, is het mon- nikkenwerk, altijd opnieuw hun mede te deelen, op hoeveel hout, olie, rijst enz. zij recht hebben. Er wordt voldoende voor hunne rechten gezorgd, Dergelijk onderwijs heeft geen nut, vooral daar niet, waar zooveel beters te doen valt. Immers met voorbereidende schietoefeningen, gymnastiek, schermen, het voorlezen van eene episode uit de krijgsgeschiedenis, zou men vrij wat meer nut stichten.— Om goed te leeren schieten is ook het gewicht en de lengte van het geweer eene zwarigheiddit gaat de krachten van den Inlandschen soldaat te boventen minste van het grootste gedeelte. Wij hebben te dikwijls aaii Inlandsche soldaten onderwijs gegeven, om niet te weten, dat het gewicht van het geweer hun belet, vooral wanneer zij in marschtenue zijn gekleed, het in ééne beweging tegen den schouder te brengen. De zwaarte van het geweer maakt, dat zij niet genoeg tijd voor het richten besteden, den voorsten vinger, onder het opwaarts brengen van het geweer, niet tegen den trekker brengen; waarschijnlijk voortvloeiende uit de vrees dat zij, steun zoekende in dien trekker, het schot zou afgaan en eindelijk den trekker zoekende, dien terugrukken, zoodra zij hem aanraken. Ook de lengte maakt het geweer voor de Inlanders lastig te behandelen. Men zal daartegenover wellicht willen beweren, dat het Duitsche geweer 3 onsen zwaarder is dan het onze en alleen het Engelsche iets lichtermaar die geweren zijn voor Europeesche krachten berekend. Zoowel de lengte als het gewicht zijn te verbeteren, met het oog op den Javaanschen soldaat. Het steeds plaatsen van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 312