zal zich zeker door studie en ijver op de hoogte van zijn vak kunnen brengen. De beweegkrachten in het algemeen behandeld zijnde, gaau we over tot de vuren. De vuren zijn bij ons le. Individueel vuurdat is dus als tirailleur- of snelvuur: 2e. Gelederenvuur en 3^. Salvovuur Individueel vuur. De resultaten van alle vuren berusten op het onderwijs. Het voorbereidende onderwijs moet weder berusten op een goed schietreglement. Ons schietreglement laat in vele opzichten te wenscben over. Men zou dus moeten beginnen met door eene commissie een voor I u d i geschikt schietreglement te doen samen stellen; of, wellicht nog beter, een prijsvraag uit te schrijven onder de officieren, met het doel daardoor keuze in overvloed te hebben. Verder op Gouvernementsgrond schietbanen aan te leggen, die wat meer duurzaam en doelmatiger ingericht konden zijn. Ook betere dienstregeling, goede schijven, beter systeem van waarneming, betereu richtbok enz. (1). Het voornaamste echterbetere instructeurs. Dit nu laat veel te wenschen over. Eene schietschool, waar jaarlijks officieren en kader tot schutters en onderwijzers worden opgeleid, is eene groote behoefte. Eene dergelijke inrichting zou maar weinig opofferingen kosten en groote winsten afwerpen. Eindelijk bestaat er geen waarborg dat een soldaat, die op het terrein komt om schijf te schieten, goed voorbereidend onderricht genoten of daarvan partij getrokken heeft. Het is verkeerd, gedurende het schijfschieten vele aanmerkingen te maken. En toch is het ons dikwijls gebleken, dat soldaten, ja zelfs gegradueerden, niet wisten, op welke wijze zij behoorden te richten. 303 (1) Groote aanbeveling verdient het, bij individueel vuur ook meer werk te maken van in den aanslag vuren, dat wil zeggen, b. v. hoogere eischen aan de snelvuren te stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 314