304 Controle op het voorbereidend onderwijs is daarom noodig. Ten eerste zouden wij niemand korporaal of sergeant wenschen te maken, die niet minstens schutter le klasse is; indien hij daarvoor de physieke geschiktheid bezit en den noodigen tijd heeft gehad. Wij zouden verder niemand tot het schijfschieten willen zien toe gelaten dan hen, die, met behulp van den richtbok, op eenige af standen aan hooge, doch billijke eischen hadden voldaan. Men zou dan hen, die daaraan nog niet voldeden, naar het voor bereidend onderwijs kunnen terugzenden en zich meer kunnen be zighouden met manschappen, die daarvan wel voordeel hadden ge trokken. Ook Flaubertpatronen, of de patronen van den Spaanschen luite nant José Canterac, zouden eenigszins dienst als controle kunnen doen (1). Een groot voordeel voor de schietoefeningen zou ook zijn, ze des namiddags, in plaats van in den morgen te houden. Hoe langer men des morgens schiet, hoe warmer het wordt. Officieren en soldaten zijn meestal blijde als de patronen verschoten zijn. Het is dan ook warm bij het schijfschieten. Maar, wanneer men des namiddags schiet, wordt het, hoe langer men schiet, hoe koeler. Dit is dus uit het oogpunt van belangstelliug meer aan te bevelen. Wel is waar wordt het duister; maar men zou dan tweemaal's weeks kunnen schieten. Eene betere dienstregeling is ook eene hoofdzaak. De een is geëmployeerd met dit, de andere met dat; die komt op wacht; een vierde is inkoopereen vijfde ordonnanseen zesde, zevende enz. Slechts weinige officieren zullen onder zulke omstandigheden de ambitie behouden. Ook zouden we een onderscheidingsteeken voor schutters lc en 2e klasse zeer wensckelijk achten. Indien de compagniescommandant behoorlijk over het schijfschieten waakt, en gebruik maakt van de macht, hem gegeven, om slechte schutters terug te stellendan zal men met een oogopslag de vuurwaarde eener compagnie kunnen beoordeeleuterwijl die onder- (1) C an ter a c is ook de uitvinder van eenen uitstekenden richtbok en van cen- treursaan te bevelen bij liet voorbereidende onderwjjs in liet schijfschieten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 315