305 scheidingsteekenen zeker de ambitie zullen opwekkenvooral als men er eene geringe vermeerdering van soldij aan verbindt. Een soldaat is zoo spoedig tevreden, vooral als hij ziet, dat men wat voor hem over heeft. Behalve de zeldzame gevallen van individueel vuur, bepaalt zich dit tot de tirailleurlinie en het snelvuur. Daar alle klassen van schutters te velde trekken en het liggende vuren het meeste moet voorkomen, zou het aanbeveling verdienen, daarmede bij het onderwijs te beginnen. De doelen zouden we reeds voor de schutters 2° klasse beweeg baar wenschen te maken, omdat stilstaande doelen in den regel niet zullen voorkomen. Uithoofde echter dergelijke zaken behooren tot de hoedanigheden van een goed schietreglement en wij de tactische vormen voor de vuren afzonderlijk wenschen te bespreken, valt er betreffende het vuren als tirailleur weinig op te merken. Snelvuur zal men zoolang mogelijk uitstellen of geheel vermij den. Het maakt den troep onrustig, is zeer moeilijk te leiden en belet door den aanhoudenden kruitdamp geheel het uitzicht. Alleen bij een plotselingen aanval, op zeer korte afstanden en wanneer de troep niet meer te commandeeren is, zal men, door de omstandm- heden gedwongen, er wel toe moeten overgaan. De meeningen van verschillende schrijvers van ondervinding loopen omtrent de vuren zeer uiteen; zóó zelfs, dat velen, met Rüstow aan het hoofd, beweren, dat alle vuren spoedig in snelvuren ontaarden en dat dit ook het beste is. Hij verwerpt daarbij alle regelen en zoekt zijn heil in het aantal patronen. Snelvuur te leiden zal zeker moeilijk zijn; men zal geen pauze vinden tot het doen aanhooren van een commando. Hen zal daarom steeds trachten, door het noemen van het aantal patronen, eene vuurpauze te verkrijgen, waarin de rook kan optrekken waarna men zoo noodig het vuur kan voortzetten. Hoewel de meeningen uiteenloopen omtrent de doelmatigste toe passing van de vuren, gelooven we, dat men, met uitzondering van enkele gevallen, het snelvuur zal kunnen vermijden en dat het geheel O

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 316