306 aan de bedaardheid en bekwaamheid van den leider ligt, om de vuur- discipline ten allen tijde te behouden. Wat aangaat de afstanden van individueel vuur, is men, wat schoten op enkele personen betreft, gebonden aan de voorschriften daar omtrent in het schietreglement. Tegen liniën zal men boven 400 passeu kunnen vurenmaar op 600, 700 en 800 passen is het verschil tusschen de gemiddelde afwijking en een voor de helft zichtbaren man reeds zoo groot, dat het op die afstanden, tegen niet geheel zichtbare vijanden, zelfs dicht bijeen, reeds uiterst moeilijk is, resultaten van individueel vuur te krijgen Gelederenvuur behoort tot de vuren van voorheen en mag in een hedendaagsch reglement niet meer voorkomen. Eindelijk Salvovuur. Reeds hierboven vermeldden we, dat de uitwerking van salvo's weinig van het gebruikte systeem afhangt. Deze meening is gegrond op vele vergelijkende proeven, met verschillende systemen van achterladers genomen. Men heeft b. v. vergeleken in vuuruitwerking de stelsels Martiny- HenryGras en Vetterli. Men heeft met deze stelsels eenige compagnieën doen vuren, op een schijf van ongeveer 3 M2 oppervlakte op 400 M., op welken afstand de drie stelsels 100% treffers op die schijf gaven. Het resultaat was voor de drie stelsels vrij wel hetzelfde en liep van 30 tot 60%. In Zwitserland vuurde men aan de schietschool op 400 M. Men verkreeg 67% van de officieren, 66% van de onderofficieren en 61% van de manschappen. Deze uitkomsten en vele dergelijke proefsalvo's hebben aan getoond, dat in den regel het beste resultaat voor de beste schutters en den meest geoefenden troep zal zijn. Hetzelfde merkte men op bij vele proeven, te Cherbourg genomenjonge soldaten kregen steeds minder resultaten dan oude en bij gelijke geoefendheid had het gebezigde systeem op het resultaat der salvo's weinig invloed. Bij deze proeven bleek ook, dat de Engelsche troepen verreweg het beste geoefend waren. Op de slagvelden zou in den tegen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 317