307 woordigen tijd geen enkel leger een overwegend voordeel in zijn wapen hebben. De overwinning zal, wanneer men het aantal schutters buiten beschouwing laat, voor de meest geoefenden zijn en voor hen, bij wie de aanvoerders het meest oordeelkundig het vuur leiden. "Wij officieren zijn het, die in de eerste plaats de resultaten kunnen verhoogen, door studie en door goed onderwijs te geven. Men kan aannemen, dat de eenige vuren, die in de gevechten zullen voorkomen, tirailleurvuur en salvo's zullen zijn. Salvo's zijn het eenige vuur, waarbij geen kogel dan op commando wordt verschoten: het voldoet ook alleen aan den eisch, plotseling het vuur op één punt te concentreeren. De rook kan in de pauzen van het eene salvo op het andere wegtrekken; die pauzen kan de vuurleider naar goeddunken lang of kort doen zijn. De aanvoerder kan de opzethoogte regelen, van het eene doel plotseling op het andere overgaanterwijl men alleen bij salvo's den afstand kan schatten door de waarneming der projectielen, op dezelfde wijze als dit bij de artillerie met de percussiebuis geschiedt. De Infanterie heeft hierbij echter het nadeel, dat de bundel vallende projectielen vrij groot is; dus dat het doel ongeveer in het midden van dien bundel zal moeten liggenweinig terreinen zullen deze observatie toelaten. Wat de afstanden aangaat bij de salvo's, deze zijn vrij moeilijk aan te geven. Zoo dicht mogelijk bij den vijand, zoolang het rumoer en de toestand van den troep het toelaten, zal men op commando doen vuren; doch zoodra de aanvoerder bemerkt, dat salvo's moeilijk worden, zal hij, vóór dat de troep het uit eigen beweging doet, tot het snelvuur overgaan, de vuurleiding trachten te behouden en voor munitieverspilling waken. Wat de grootere afstanden betreft, is het geven van salvo's minder gemakkelijk te begrenzen. Het salvovuur op groote afstanden heeft vele voor- en vele tegenstanders. We zullen dit vuur later in 't kort behandelen, doch voegen hier tevens bij, dat we salvo's tot op 1200 passen voor Indië reeds groot genoeg vinden en ze alleen als indirect vuur wel eens toegepast zullen kunnen worden. Welke salvo's zijn nu, met het oog op het aantal schutters, de beste In Europa zijn de denkbeelden daaromtrent nog zeer verschillend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 318