309 Reeds hierboven merkten we op, dat de ondervinding leerde, dat van de slechte schoten aanmerkelijk meer over het doel heenvlo'gen dan vóór het doel terechtkwamen. We leidden daaruit af, dat het wenschelijk is, den man te gewennen laag te mikken. Men zou echter verkeerd doen, alle te hoog vallende schoten, vooral bij salvo's, toe te schrijven aan de natuurlijke neiging van den man om te hoog aan te leggen. Er zijn bij het gesloten vuren nog andere oorzaken, die de projec tielen te hoog doen vallen. Die oorzaken zijn o. a. de gassen, bij de salvo's ontstaan, en de luchttrillingen. Hoewel zulke theorieën van weinig belang schijnen, hebben zij te veel invloed om ze te verwaarloozen. Deze invloeden zijn bovendien niet enkel theorie, maar aangenomen feiten, waarmede men in Duitsch- land rekening houdt en die men ook opgenomen vindt in de tabellen, welke de studie van den Belgischen kapitein van den generalen staf Timmermans vergezellen, getiteld: Experiences faites a Vécole de tir et de perfectionnement de VInfanterie. De gassen, bij de salvo's ontstaan, hoopen zich voorliet front van den troep op. Deze opeenhooping heeft eene vergrooting van den uitvaartshoek ten gevolge, omdat die gassen, op den grond stooten- de, de projectielen oplichten; naar het midden van het front neemt dit nadeel toe. Ook de luchttrillingen werken nadeelig, indien ten minste de leer van Bashfort over de verandering van luchtfegenstand op 350 M. goed is. Deze geleerde schrijft die verandering toe aan het verschil dei- snelheden van het geluid en van het projectiel. Als het projectiel eene snelheid van minder dan 350 M. heeft, welke volgens de jongste proeven vrij juist die van het geluid is, zal het zich in trillende lucht bewegen. Is de snelheid van het projectiel daarentegen grooter, dan beweegt het zich gedeeltelijk in kalme lucht en zal dus de lucht- tegenstand veranderen. Het vuren op een slagveld, waar de atmosfeer zeer in beroering- is, kan dientengevolge ook minder goede resultaten opleveren. 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 320