310 Er bestaat nog een verschil van denkbeelden bij de salvo's omtrent het al of niet gelijktijdig vallen van de schoten. Eene commissie, die de Duitsche manoeuvres had bijgewoond, roemde b. v. de gehoorde salvo's, omdat ze, zoo verklaarde zij, af gegeven werden als scheurde men linnen. Men moet echter wel degelijk aandringen op het gelijktijdig vallen der schoten. Uit het oogpunt van vuurdiscipline is het voldoende, dat niemand vuurt vóór het commando van den vuurleider. Men moet echter meer eischen en den troep zoodanig oefenen, dat het salvo één schot is; niet alleen tot verhooging van den indruk op het moreel van den vijand, maar ook omdat de achteraankomen de schoten noodzakelijk den invloed van de vroeger gevallene zullen ondervinden en de slechtste schoten van het salvo zullen zijn. De vuurleiding zal ook bij de salvo's van veel gewicht zijn en zullen officieren, die hunne afdeeling niet behoorlijk gadeslaan, de manschappen overhaasten of opwinden, slechte resultaten verkrijgen. Ook moeten de manschappen zich gemakkelijk in het gelid kunnen bewegen en daartoe doelmatig bepakt zijn. Yoorts moeten de afstanden nauwkeurig geschat worden. Daarom is het aan te bevelen, de officieren en het kader méér dan de soldaten daarin te oefenen. Eindelijk zijn wij gekomen aan den factor, die de uitwerking der salvo's het meest kan verhoogen of verminderen, dat is het terrein. liet spreekt vanzelve, dat het terrein, vóór de schutters gelegen, en vooral het terrein, dat het doel omringt, van invloed moet zijn op de uitwerking van een salvo. Zoolang het terrein ongeveer evenwijdig loopt aan de vizierlijnen, valt er niets bijzonders bij op te merken. Wanneer echter het terrein van af de schutters naar het doel beneden de vizierlijnen daalt, ver meerdert de bestreken ruimte en zal deze zoo groot mogelijk zijn, als die helling ongeveer even groot is als de helling van de kogel baan. Indien daarentegen het terrein van af de schutters naar het doel toe klimt, wordt de bestreken ruimte kleiner, naarmate die klimming sterker is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 321