313 weet te beschieten; welken afstand die Schr. bestudeerd en uitge drukt heeft in het verschil in hoogte van aanvaller en verdediger. Bovendien bewees hij, dat de aanvaller van eene hoogte met zijnen bundel projectielen een terrein onveilig kan maken, twee of drie malen grooter dan dat, hetwelk hij beheerscht, indien hij onder dezelfde omstandigheden zijnen tegenstander op een vlak terrein beschiet; terwijl de projectielen van den verdediger, op eene hoogte geplaatst, onder eenen grooten hoek inslaan en een kleiner terrein onveilig maken, naarmate het verschil in hoogte grooter wordt. Ons komt het voor, dat onder de officieren, die dezelfde zienswijze als de majoor Paquié zijn toegedaan, de majoor Le Joindre het beste inzicht heeft in het vuren van en naar hoogten. "Wanneer men zich aan den rand van een plateau bevindt, zal men staande alle projectielen opvangen, die de kruin niet hooger dan ongeveer 1.60 M. passeeren. Begeeft men zich achterwaarts, dan vermindert het aantal treffende projectielen, totdat men op een punt komt, waar men geheel ongedeerd kan blijven, terwijl men, verder achterwaarts gaande, weder door projectielen in den dalenden tak hun ner banen zal getroffen worden. Begeeft de aanvaller zich verder van den rand der hoogte, zoo zal hij zijn vuur meer op de kruin concentreerennadert hij daarentegen den rand, zoo zal hij den bundel projectielen meer op het plateau brengen en kans hebben, achterstaande reserven of artillerie te treffen. Daarom zal men goed handelen, bij het vuren tegen een bezetten plateaurand, indien men met het bestaan van reserven of soutiens bekend is, eene afdeeling met eene vermeerdering van opzethoogte van minstens 50 M. te doen vuren. De majoor Paquié geeft als regel aan, dat men, tegen een pla teaurand vurende, op een afstand moet staan van minstens 100 malen den vierkantswortel uit het verschil in hoogte van aanvaller en verde diger; dat wil zeggen dat, om b. v. met het beste resultaat van den beganen grond eene hoogte van 100 M. te beschieten, men op minstens 1000 M. zal moeten staan. De majoor Le Joindre komt door zijne berekeningen ongeveer op het volgende neer Bij het vuren van beneden naar boven tegen een plateaurand,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 324