314 worden de beste resultaten verkregen, als de schutters geplaatst zijn op een afstand van 80 M. verder dan 100 malen den vierkants wortel uit het verschil in hoogte. Daarbij verkrijgt het vuur een bestreken ruimte, welke tweemaal grooter is dan die, op een vlak terrein bekomen. Bij vuren van heneden haar boven tegen eene helling is de be streken ruimte van den bundel projectielen ongeveer dezelfde als op eene vlakte, indien het vuur gericht is tegen een terrein, dat ge lijkmatig helt van af den schutter tot het doel. Die waarde vermindert, als de helling bij het doel sterker is; zoodat, wanneer men b. v. op 800 M. tegen eene helling van 10° vuurt, de projectielenbundel maar ongeveer de halve waarde zal hebben van dien, op een vlak terrein afgegeven. Vurende tegen eene dalende helling, gelegen aan het einde van een plateau, dat achter den rand verdedigd wordt, heeft dit vuur veel overeenkomst met dat van beneden naar boven tegen een plateau- rand. De majoor Paquié zegt in zijn wérk: Les feux de guerre, dat men zich op zooveel malen 100 M. van den rand moet plaatsen als er centimeters daling per meter zijn. Wanneer dus achter een plateaurand het terrein, in plaats van hori zontaal te zijn, zich verheft, moet de aanvaller zooveel malen 100 M. naderen als het hellende plateau centimeters per meter helt. Indien daarentegen de plateaurand een kam is en het terrein daarachter daalt, moet de aanvaller zich zooveel malen 100 M. verwijderen als er centimeters daling per meter zijn. Moet een plateau achter den rand verdedigd worden, doch klimt dit plateau van af den rand, dan zal de verdediger, om de vóór den rand liggende helling te bestrijken en den aanrukkenden aanvaller met vrucht te beschieten, zich zooveel malen 100 M. achter den rand plaatsen als de voorliggende helling centimeters helling per meter heeft plus 100 M., en verminderd met zooveel malen 100 M. als het plateau zich centimeters per meter verheft. Indien daarentegen het plateau achter den rand daalt, zal de ver dediger zich zooveel malen 100 M. achter den rand moeten plaatsen als de voorliggende helling centimeters per meter bedraagt, plus 100 M.,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 325