315 vermeerderd met zooveel malen 100 M. als het plateau centimeters per meter daalt. De algemeene formule voor den bedoelden afstand van den ver dediger tot den rand van een plateau is: 100 Y 100 100 p M., als V het aantal centimeters helling per meter vóór den rand en p achter den rand ishet teeken te gebruiken als het plateau klimt en het teeken als het daalt. Men zal echter bij het verdedigen van hoogten, zooveel mogelijk het verdedigen van den rand vermijden, omdat, zoo de aanvaller het vuur goed leidt, groote verliezen, vooral aan soutiens en reserven, kunnen worden toegebracht. Indien men verplicht is, een plateaurand te bezetten, zal men schouderweringen moeten opwerpen, om de soutiens op 100 M. achter den rand te beschermen; ten minste, zoolang de aanvaller zich niet minstens 100 M. binnen den voor hem gunstigen afstand bevindt. Als achter den rand eener hoogte een plateau ligt, zal men de hoofdverdedigingslinie op 800 a 1000 M. achter den rand plaatsen; die linie nog meer terugtrekken, als de voorliggende helling naar 's vijands zijde sterker helt dan 8, 9 of 10 centimeters per meter, ten einde zich minstens zooveel 100 M. achter den rand te bevinden als er centimeters helling per meter zijn (bij voorkeur 100 M. verder) Als achter den rand geen plateau van eenige uitgebreidheid ligt, zal men beneden den rand moeten stelling nemen op de helling aan 's vijands zijde en daar vóór loopgraven moeten aanleggen. Als aanvaller zal men, om de beste vuuruitwerking te verkrijgen, de stelling van den verdediger eener hoogte moeten verkennen. Heeft de verdediger stelling aan den rand genomen, dan zal men de hoogte beschieten op den afstand van 100 malen den vierkants wortel der hoogte boven dien van den aanvaller en zoo mogelijk eene andere troepenafdeeling met eene opzethoogte voor 100 M. verder doen vuren. Men zal vooral de afstanden van de aanvallende échelons niet te klein nemen, ten einde te vermijden dat projectielen, voor het eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 326