- 316 bestemd, het andere treffen. Daar echter het bestreken terreiu, van boven naar beneden vurende, vrij gering is, zal men gemakkelijk aan deze voorwaarde kunnen voldoen. Uit den invloed, dien het terrein op de vuren uitoefent, zien wij, hoe noodig het is, dat wij officieren ernstig studeeren; ballistiek niet alleen volledig kennen en weten toe te passen, maar ook veel terrein kennis bezittenons oefenen in vlugge beoordeeling van terreinen, van hoogten en hellingenafstanden weten te schatten, enz. Wij schieten dus niet weinig te kort, om goede vuurleiders te zijn. En hoe weinigen onzer zijn er, die iets doen om zich op de hoogte te stellen van alle eischen, om aan onze verplichtingen te kunnen vol doen; iets, dat wij niet alleen verschuldigd zijn aan de reputatie van het Leger, maar vooral aan onze inferieuren, voor wier leven wij verantwoordelijk zijn en die wij noodeloos zouden opofferen uit onwetendheid. Het is lang niet voldoende, zijn plicht te doen en moedig te zijn men moet ook kennis verzamelen en des te meer, naarmate men voor meer menschenlevens verantwoordelijk is. In I n d i ziet men meestal wel zoo nauw niet en zouden we voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis in overvloed kunnen aanhalen, om aan te toonen, dat domheid en de daaruit voortvloeiende aarzeling aan verscheidene inferieuren het leven kostte. We zullen ze echter achterwege laten. We schrijven geen critiek, maar moedigen alleen aan tot studie, omdat deze zoo hoognoodig is. Hoe ondankbaar dit ook wezen moge en hoe weinig belang stelling dit ook vinde, laat ons, toekomstige aanvoerders, de raad gevingen volgen van den grooten Napier. Studeer en werk, zegt hijwant hoe meer wapens en krijgskunst vorderingen maken, hoe moeilijker het wordt voor den onbekwamen aanvoerder om die onbe kwaamheid te verbergen. Van eiken misslag wordt voordeel getrok ken, terwijl de geringste fout tegenwoordig moeilijk is te herstellen en zware verliezen veroorzaakt. „An ignorant general," wrote he, „is a murderer. All brave men confide in the knowledge that he pretends to possess and when the death-trial comes, their generous blood flows in vain. Merciful God! how can an ignorant man charge himself with so much bloodshed,"

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 327