321 dwaling wegnemen want in zulk eene gevaarlijke zaak, als de oorlog nu eenmaal is, zijn juist die dwalingen de ergste, welke uit zacht moedigheid ontstaan. Zoo moet men de zaak beschouwen en het is nuttelooze, zelfs verkeerde moeite, om, uit afkeer van het ruwe element, op deszelfs aard geen acht te slaan' En verder: „De uitvinding van het bus kruit, de toenemende volmaking van het vuurgeweer, toonen genoeg aan, dat de in het begrip van oorlog opgesloten liggende strekking tot verdelging der tegenpartij daadwerkelijk door de toenemende beschaving niet weggenomen of verzwakt geworden is. Wij herhalen dus onze stelling: de oorlog is eene daad van geweld, welke in zijne toepassing geene grenzen heeft." Naar aanleiding hiervan zou men de vraag kunnen doen, ofYon Clausewitz dan geen oorlogsrecht erkent. Doch de generaal geeft daarop zelf het antwoord„Eene onmerkbare, schier niet noemens waardige beperking, die het (geweld) zich zelf stelt, onder den naam van ïecht der volken, gaat er mede gepaard, zonder deszelfs kracht wezenlijk te verzwakken". Wij zullen thans een schrijver van lateren tijd over dit onderwerp raadplegen. Overste Blurae zegt in zijn werk over de strategie „Fiir die Anwendung der Gewalt im Kriege giebt es keine anderen Schranken als diejenigen, welche die Kriegführenden aus Mensch- lichkeits- und Sittlichkeits-Rückzichten beiderseits anerkennen und achten. Wanneer het rechtsgevoel dus niet bij beide partijen ge lijkelijk aanwezig is, zooals het geval is in oorlogen tegen onbeschaafde volken, dan houdt elke band op te bestaan. Dit wordt ook erkend door Heffter in zijn werk: Le droit international public de V Europe. Volgens hem zijn de oorlogen met wilde, onbeschaafde volksstam men, die geen menschelijke wet eerbiedigen, niet aan de beginselen van het gewoon oorlogsrecht onderworpen. Doch, al neemt men deze stelling niet aan, dan nog maakt eene ruime toepassing van het recht van représailles en rétorsie het oorlogs recht zoo goed als illusoir. Van het volkenrecht en zijne grenzen sprekende, zegt overste Dl urne vei der„Indessen darf diescm Momente eine zu grosze

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 332