322 Bedeutung nicht beigemessen werden, da die Politik der Staaten in erster Linie nicht durch Humanitats-Rücfesichten, sondern durch ihre Interessen bedingt wird. Auch ist gegenüber zu weit gehenden Humanitats-Bestrebungen daran zu erinnern, dasz in den Schrecken des Krieges die starkste Mahnnng gegen leichtfertigen Entschlusz zum Kriege liegt. Das Wesen dos Krieges erfordert, dasz in ihm der Herschaft der Ge walt ein weiter Spielrauin gelassen werde; diese mit rückrichtloser Energie zur Geltung bringen, um den Zweck des Krieges möglichst schnell zu erreichen, entspriclit den Interessen des Staates und, insofern hierdurch die Entscheidung beschleunigt, der Krieg abgekürzt wird, auch den Porderungen der Humanitat." Dit laatste vooral moet ter harte genomen worden. Dat in den oorlog in Atjeh de humaniteit niet voldoende in het oog is gehou den, is slechts gelegen in den langen duur. Daardoor heeft ons eigen Leger in de eerste plaats ontzaglijk geleden en de vijand niet minder. De schuld daarvan ligt voor een deel bij hen, die door hun geschrijf over humaniteit en moraliteit een vertragenden invloed hebben uit geoefend op deu gang van zaken. De publieke opinie is zoo gemakkelijk te winnen, vooral bij een volk, dat van een SOjarigen vrede geniet, wanneer het zoet gefluit zich doet hooren vau hen, die meegesleept worden door de schoone theorieën van Hoogleeraren in het volkenrecht, die van eene verzach ting en beperking van het oorlogsgeweld droomen. Met die verschijnselen moeten we niet den gek scheren, maar we moeten ze waardeereu. Doch waardeeren als de uitvloeisels van een toenemend verzet van het menschelijk gemoed tegen de gruwelen van den oorlog. Deze overweging echter laat de krijgskunstdat is de kunst om op doelmatige wijze te vernietigen, intact. Er is dan ook tusschen het gemoedelijke en vriendelijke van den vre destoestand en het afschuwelijk, bloedend beeld van den oorlog zulk een groot verschil, dat de menschelijke geest het niet altijd zoo maar dadelijk vatten kan, dar men in een oogwenk van den eenen in den anderen toestand geplaatst zou kunnen worden. Als een drenkeling houdt hij zich aan de halmen des vredes vast en protesteert tegen het brutaal geweld, dat ook zijn leven, zijn huis, zijn gezin en alles

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 333