§25 zukünftiges Ünglück fiir beide Theile unterdrückt wird; und urri die Verhinderung des algemeinen Jammers handelt es zich, und nicht um eine falsche Menschlichkeit, welche jenen stets die "Wege ebnet." In den Tunesischen krijg heeft men ook momenten gehad, dat de generaals, onder den invloed van de publieke opinie, mildere oorlogsgebruiken wilden invoeren. Doch de krijgskunst en het gezond vei stand brachten hen telkens terug tot de erkenning van het geweld zonder grenzenals het eenig middel om doel te treffen. Jean Lux geeft ons eenige staaltjes van de korte en krachtige wijze van handelen van de Fransche officieren: „Le général qui com- mande ici, homme énergique, a commencé par faire fusilier les espions qu il a trouvés rodant autour du camp" [in A tj e h zou de bevelhebber dat niet mogen doen] „puis il a sommé les tribus voisines deluifournir de 1 orge et, pour vaincre leur mauvaise volonté, il a pris comme otages les notables de Zaghouan. Depuis lors, l'orge arrive en abondance et, tous les matins, c'est une procession de bourrieauts chargés de sacs et d'Arabes apportant leurs provisions." Dat stellen van gijzelaars door de bevolking is, naar het schijnt, een uitnemend middel van pacificatie. Zou dat ook niet bij onze Indische oorlogsvoering kunnen worden in practijk gebracht Toen het geheele Khroumirland zich onderwierp, stelde het Fransche Gouvernement de volgende eischen: le. het uitleveren van de wapenen 2°. het verleenen van hulp bij den transportdienst; 3C. het leveren van vleesch voor de voeding der troepen; 4°. het terugzenden naar de stammen van de grijsaards, vrouwen en kinderen 5e. het leveren van gijzelaars. liet tweede gedeelte van den Tunesischen veldtocht, de onder werping van de stammen in het zuiden des lands, stuitte herhaalde lijk op groote moeilijkheden. Doch de Franschen voerden den Ivljjg niet energie. De eenige belemmering, welke het legerbevel ondervond, was gelegen in het effect van de par tij schappen in Frank rijk, waaronder er waren, welke den terugkeer der troepen uit 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 336