326 - lunis eischten, terwijl anderen vermindering van het expeditionnaire korps verlangden. De opstand hield lang een dreigende en dikwijls offensieve houding aol, totdat het aan de Fransche colonnes gelukt was, tot in de verste schuilhoeken door te dringen en overal de overtuiging te vestigen, dat tegen den F ranse hen kolossus niet te worstelen viel en de keuze tusschen verplettering en onderwerping slechts over bleef'. In één jaar was het pleit beslist. ij hebben met dit laatste artikel bedoeld, de aandacht te vestigen op een verschijnsel, dat zich in den loop der tijden herhaaldelijk en ook nu weer voordoetnamelijkhet streven van philanthropen, om bij de volken en daarmede ook bij de legers en niet te vergeten bij de aanvoerders van legers de stelling ingang te doen vinden, dat de gewone begrippen van moraliteit en humaniteit, zooals die in vredestijd gevormd worden, ook' geldend zijn voor toestanden van oorlog dat bedoeld streven werkelijk niet zonder succes, zij het dan ook een ongewenscht succes, is gebleven dat daardoor toch het zoogenaamd oorlogsrecht eene invasie heeft gemaakt op het gebied van de krijgskunstdaardoor ontaard is in eene ondoelmatige beperking van het noodzakelijk krijgsgeweld, terwijl het niet anders behoort te zijn als de wachter tegen onnoodig krijgs geweld dat dientengevolge eene valsche opvatting van de krijgskunst, welke onvoorwaardelijk het onbegrensd geweld als hoofdprincipe behoort te hebben, wortel heeft geschoten dat door die valsche opvatting het vernietigingsproces, dat elke oorlog bevat, in zijne ontwikkeling en voortzetting is belemmerd en vertraagd, tot namelooze ellende voor de beide strijdende partijen dat verder die aanvoerderswelke zich intijds hebben weten los te maken van bedoeld dwaalbegrip, uitkomsten hebben verkregen, èn in het belang van den Staat, èn in het belang van de humaniteit. De Brin.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 337