OPTISCHE TELEGRAPHIE. Wanneer twee van elkander gescheiden deelen eener krijgsmacht noch door de telegraaf, noch door de telephoon elkander die mededee- lingen kunnen doen, welke zoo noodig zijn yoor eene eendrachtige en dus meer krachtige samenwerking, dan treedt in al haar gewicht de Optische Telegraphie op. Dikwijls is het terrein of eene snelle plaatsverandering de oorzaak, dat eene electrische telegraaf onmogelijk is; men denke slechts aan de schepen en de zeedikwijls is de vrees voor vernietiging de reden, dat men haar niet aanwendt; in elk geval: de Optische Telegraaf is een weinig kostbaar middel van gemeenschap. Daar waar zij nog niet bestaat wordt hare aanneming, ofschoon onder den meest eenvoudigen vorm, reeds als eene groote aanwinst begroet. Toch is dikwijls die eenvoudige gedaante meer eenvoudig in schijn dan in werkelijkheid. En hoe velerlei gedaanten heeft die telegraaf al reeds aangenomen. Ter zee gebruikt men de 18 vlaggen van het Internationale Seinboek; aan den wal gebruikt men des daags schermen onder velerlei vorm en des nachts lantaarns, die, zoo zij slechts weinig in aantal zijn, ook het doen van slechts weinig mededeelingen mogelijk makenof die, zoo men haar aantal vermeerdert, in het nadeel vervallen van veel menschen tot hare bediening te vereischen, dan wel een gecom pliceerd seinboek noodzakelijk maken of oorzaak zijn, dat men veel tijd tot het doen van het sein behoeft. Treedt echter de nacht in, dan worden de vlaggen of de schermen onzichtbaarof, wanneer de lichten door terreinhindernissen, door mist of regen worden onderschept, dan ook faalt dit zoo gewenschte en noodige gemeenschapsmiddel. Het belang der zaak deed mij op middelen peinzen, om de optische ©oo§§<x>©

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 338