328 telegraaf, zelfs onder bovengenoemde nadeelige omstandigheden, toch te kunnen gebruiken. Wadenken bracht mij tot de slotsom, dat er tusschen personen, sprekende ééne taal, geen beter seinmiddel bestaat dan door teekens' lichten of geluid het alphabet van Morse weer te geven. Deze wijze van semen vordert echter, wil zij op eenige snelheid van overbrenging bogen, speciale, door veelvuldige oefening bekwame personen; zij eischt daardoor de oprichting van een speciaal korps en is dus zeer kostbaar. Maar bovendien kleeft haar ook een be langrijk nadeel aan. Iemand toch in het vijandelijke kamp, diezelfde taal sprekende, kan alle seinen opvangen, en bovendiengeheim schrift is niet mogelijk, zonder dat daarmede tevens wegvalt het eenige groote voordeel van dit stelsel, snelheid van seinen. In kritieke oogenblikken kan dus dit stelsel gevaarlijk zijn. Dit deed mij dan ook naar andere middelen uitzien. De toestel, dien ik ter Am ster dam sc he tentoonstelling exposeerde en onder de aan dacht van den belangstellenden Lezer brengen wil, berust op het denk beeld: tijd in lengtemaat uit te drukken. Ten einde niet te breed- \oerig te worden, verwijs ik naar eene beschrijving, die ik bij Brill te Leiden uitgaf, onder den titel „Seintoestel tot het doen van nacht- en mistseinen uit het Internationaal Seinboek, tevens dienende tot Optische Telegraaf." Eene korte bespreking volgt hieronder. Bij dit stelsel worden de verschillende teekens, 18 in aantal, van elkander onderscheiden door des nachts één enkel sterk licht, 't zij lamp of electrische gloeipit, of des daags eenig zichtbaar teeken (een vlag aan een stok), dan wel bij terreinhindernissen, mist of regen, eenig sterk geluid, zichtbaar of hoorbaar te doen zijn gedurende 4 verschillende tijden, n. 1. gedurende 1, 2, 3 en 4 maal zekere tijds eenheid stel hiervoor bij voorbeeld 4 seconden. Deze tijdseenheden, elk op zich zelf, of gecombineerd 2 a 2, vormen de 18 verschillende teekens, die ik mij voorloopig voorstelde te gebruiken. Dit geschied de in navolging van het Internationale Seinboek, dat reeds bij alle Indische officieren van de Atjehsche kustbentings bekendis. De verschillende vlaggen in dat seinboek worden genoemd naar een der letters B, C, D, F, Q-, IT, J, K, L, M, N, P, Q, R, S, T, V, W. Haar

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 339