329 - aantal is bij dit stelsel gemakkelijk tot 20 te vermeerderen, waardoor men reeds, bij verbinding van 4 aan 4, 144.800 seinen doen kan. Het spreekt van zelf, dat men zich ook tot een kleiner aantal teekens kan bepalen. Gebruikt men er slechts 10, dan kunnen er nog, bij dezelfde verbinding 4 aan 4, 8200 volzinnen geseind worden. Overgaande tot de beschrijving van den toestel, wil ik beginnen met die, voor het licht of wel den nacht bestemd. Één enkel sterk licht is geplaatst in een dioptrische lens van 16 cM. hoogte, vertoonende aldus eene vlam van gelijke hoogte overal in het rond. Dit licht is omgeven van een cylindrisch zeer dun metalen scherm zoodanig dat, wanneer dit laatste neerligt, het licht zichtbaar is. Dit scherm dient om flikkeringen te veroorzaken; want, zoo het opgeheven wordt, is de vlam onzichtbaar. Die flikkeringen moeten, zooals wij reeds weten, van ongelijken duur zijn. Toorts is dit licht met scherm geplaatst in en boven een koperen cylindrischen bak, waar buiten een klein nokje iritsteekt, dat onge veer denzelfden vorm heeft als de baard van een sleutel, en om zijne lengteas draaien kan. Doet men dit nokje slechts een klein weinigje om die as draaien, dan wordt het scherm door een stel gecompenseerde hefboomen zeer gemakkelijk gelicht; houdt de druk op, die het nokje deed draaien, dan valt het scherm door zijn weinig meerdere gewicht van zelf neer. Indien men zich nu voorstelt, dat onder dat uitstekende nokje, dus buiten om den cylindrischen bak, zich eene horizontaal liggende koperen ring bevindt, welke van onderen getand isdat deze tanden gegrepen worden door een getand verticaal klein rad, hetwelk door een zwengel met eenparige snelheid kan worden rondgedraaid, dan zal men zich kunnen voorstellen, dat door het ronddraaien van den zwengel ook die horizontaal liggende ring, onder het nokje door, een parig ronddraaien zal en het licht dus ongehinderd zichtbaar zal blijven; 2° dat men het geheel in zijne macht heeft, om dien ring eene bekende snelheid te geven, bijv. van 5 m. M. in de boven genoemde tijdseenheid van 4"; en ten laatste dat, zoo men verheven heden op dien ring plaatstdezeonder tegen het nokje aan komende, dit zullen doen draaien en door de hefboomen het licht

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 340