330 zullen verduisteren gedurende eenen tijd, evenredig aan de lengte van die verhevenheid. Is deze laatste door de eenparige snelheid van den ring het nokje gepasseerd, dan houdt ook de druk op, die dat nokje deed draaien; het scherm zal alsdan neervallen, het licht zichtbaar worden en zulks blijven tot de volgende verhevenheid wederom het nokje draaien doet. Men zoude dus, om een sein te doen, op dien ring de verhevenheden op zoodanigeu afstand hebben te plaatsen, dat men daardoor het seiudeed. teeken B is 4" licht C is 4" licht na 4" duister 4" licht. D is 4" licht 8" licht. F is 4" licht „12" licht. Gr is 4" licht „16" licht. H is 8" licht N is 12" licht T is 16" licht enz. Het plaatsen der verhevenheden zoude nogal tijdroovend zijn en bovendien aanleiding tot vergissingen kunnen geven. Om dit te voorkomen, nam ik losse koperen boogs tukken, waarop voor elk bij zonder teeken de verschillende verhevenheden, de verduisteringen v an 4 veroorzakende, met de behoorlijke tusschenruimten voor het licht zijn afgepast. Op elk dier boogstukken, seinbogen genaamd, is een van de letters B W gegraveerd. Bovendien begint en eindigt elke sein boog met eene verduistering van 4 zoodat 2 op elkaar volgende door eene dubbele verduistering van 4" d. i. 8" van elkander worden gescheiden. Wil men nu seinen bijv. C W, dan neemt men de bogen C en W gemerkt uit de daarbij behoorende kist en legt ze in de goede volgorde op den boven beschreven ring. Zoo men nu den zwengel eenparig draaien gaat, en het sein C W bijv. beteekent„de vijand valt ons van alle kanten aan,dan is bij dit stelsel dat sein gedaan in 48 seconden. Alleen vak er nog bij op te merken, dat de zwengel niet al te onregelmatig mag gedraaid worden. Daartoe is op de hoogte van het oog van den seingever, in den buitenomtrek van den cylin- drischen bak, eene wijzerplaat aangebracht. De daarover ronddraaiende wijzer volbrengt eene omwenteling in 4" tijds het is deze wijzer,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 341