331 dien de zwengel draaier heeft te volgen, om eiken minder regelmatigen gang van den ring te voorkomen. De bediening van dezen zwengel vordert altijd één man. Deze nu kan des verlangd nog uitgespaard worden, door in den cylindrischen bak een veerwerk te plaatsen, dat den zwengel vervangt. De gevolgen van deze toepassing zullen zijn, dat de prijs van den toestel f 200 hooger wordt, maar dat men ook slechts één enkel man voor het seinen noodig heeft. Men vergelijke hiermede eens de overige stelsels. Het seingeven onder zulke omstandigheden is alsdan in deze weinige woorden saam te vatten: „Leg de vereischte seinbogen in de goede volgorde op den ring en breng het veerwerk in werking. De rest volgt dan van zelf. Eenig sein moet echter niet alleen behoorlijk gedaan worden, het moet ook behoorlijk kunnen worden geobserveerd en aangeteekend. Om dit nu mogelijk te maken, is eene observeer- of schrijlinrichting aangebracht, welke nu beschreven zal worden. De man, die eenig sein moet observeeren, behoeft het' scherm van •zijn licht natuurlijkerwijze niet op en neer te doen gaan; hij kan die beweging dan ook afkoppelen, omdat zij hem van geenerlei dienst is. Hij handelt dan ook dienvolgens door een pennetje te verzetten maar zoodra heeft hij dit niet gedaan en aan den zwengel gedraaid, of hij voert eene strook papier met eene eenparige snelheid voorbij de punt van een potlood of andere schrijfstift. Wanneer nu iemand op die stift drukt gedurende de tijden dat hij het licht van den seingever ziet, dan zal dat potlood op het papier lijnen beschrijven, welker lengten evenredig zijn aan de tijden gedurende welke de seingever het licht deed schijnen, en zal dus de observateur op zijn papier eene getrouwe afbeelding krijgen van de seinbogen, die wellicht op duizenden meters afstand door den seingever op den ring zijn gelegd. Bijv. C W __C. W. 4" 4" 16" 8" Deze lijnen zijn 1 /4 kleiner dan men uit bovengenoemde beschrij ving zoude opmaken. De toestel is met voordacht hierop geconstrueerd, om het opgeteekende sein niet te groote lengte te doen beslaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 342