332 De ondervinding leerde mij, dat liet aflezen van die seinbogen door middel van eene voorhanden zijnde schaal door een ieder onmiddellijk werd verricht. Wordt ook hier, in plaats van een zwengel, een veerwerk aangebracht, dan heeft men ook hier slechts één enkelen man ter bediening noodig; d. w. z. voor de 2 posten heeft men om te seinen slechts 2 man aan de overige diensten te onttrekken. Ik geloof niet, dat het seinen met minder manschappen bij eenig stelsel mogelijk is. Zonder in détails te treden, is dit de beschrijving van den sein- toestel. Ik heb hierboven verklaard, hoe men daarmede des nachts seinen kan. Laten we nu eens zien, wat men over dag doen moet. Dan moet er natuurlijk geen licht gebruikt worden, maar moet eenig over dag zichtbaar teeken worden vertoond; bijv. een vlag aan een korten stok, een scherm als anderszins. Men neme dan de lens van de lamp af, welke diende om het licht in horizontale richting te projecteeren, alsmede de kap, die daarboven geplaatst was, om het licht bij weer en ontij te doen branden. (Genomene proeven hebben bewezen, dat het licht bij hevigen storm goed helder bleef doorbranden; de pit was eenmitrailleuse-brander). Zoo men dan de seinbogen op den ring geplaatst heeft en den zwengel gaat draaien, dan zal men het scherm op de bepaalde tijden op en neer zien gaan. Welnu, als het scherm de pit van de lamp zichtbaar doet zijn, steek dan uw vlag op en het seinen zal even gemakkelijk als des nachts geschiedenof, zoo er bosschen of heuvels tusschen U en den observateur zijn, dan wel als het mist, dauwt of regent, open dan de kraan van eenen met gecomprimeerde lucht gevulden toestel, welke in Europa te verkrijgen is, en ge zult op zeer grooten afstand door geluid het sein doen hooren, dat desnoods voor de kortere afstanden door de zooveel zwakkere borst van den trompetter kan worden voortgebracht. Deze toestel weegt 25 KG., is 7 d. M. hoog en dus door 2 man gemakkelijk te transporteeren en overal dadelijk op testellen. Hij veroorlooft, zooals ik reeds opmerkte, het doen van 144.800 seinen; een aantal, zoo groot, dat ik vermeen te mogen beweren, dat alle seinen tusschen deelen van een leger en deelen van een vloot, dan wel tusschen beide, gedaan kunnen wordenzoodat ik ook geloof, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 343