333 deze seintoestel één uniformseinstelsel voor beide worden kaneen voor deel, zóó groot, dat ik vermeen daarop de aandacht te mogen vestigen. Een eerste eisch, waaraan eenig seinstelsel heeft te voldoen, wil het kans hebben om te worden aangenomen, iseenvoudigheid bij en mogelijkheid tot eene veelvuldige en snelle behandeling. Men moge reeds dadelijk eenig stelsel als een aanwinst begroeten, dat de meest gewichtige berichten kan overbrengen, toch is het zeker waar, dat, zoo men daarmede meerdere seinen zonder eenige meerdere moeite doen kan, zoodanig stelsel in de practijk meer voordeelen zal aanbieden. De practijk maakt de menschen meereischend. Ik geloof, dat deze seintoestel aan de bovengestelde eischen voldoet maar ik begreep ook, dat mijne opinie daaromtrent weinig waarde moet hebben in de oogen van hen, die noch den toestel zeiven, noch zijn werking zagenik begreep dus, dat ik het oordeel van anderen, van deskundigen en onpartijdige personen, moest inroepen, en dat ik dat oordeel moest kunnen voorleggen aan de overige belangstellende autoriteiten en officieren, die niet in de gelegenheid waren, den toestel of de proef met eigen oogen te zien. Om die reden verzocht ik dan ook den officieren van Zee- en Landmacht, te Helder in garnizoen, waar ik ook vertoefde, om hun op eene lezing mijn stelsel te mogen ontvouwen en in hunne tegenwoordigheid eene proef te mogen nemen. De vice-admiraal R. L. de Haes, de kolonel C. Ising en een 30 a 40tal hoofd- en subalterne officieren van alle rangen hadden de goedheid en de gelegenheid, om een 2tal avonden van hunne belang stelling blijk te geven en eene verklaring te teekenen, waarin zij hun oordeel kenbaar maakten. De verklaring van den vice-admiraal R. L. de Haes en de overige zeeofficieren werd door den luitenant ter zee le klasse L. Hare maker in het tijdschrift „De Zee," Juni 1883, gevoegd bij eene overweging der voordeelen eener algemeene aanneming. Beide verklaringen volgen hieronder woordelijk. De ondergeteekenden, allen officieren van het Nederlandse lie Leger van liet garnizoen te Helde r, verklaren bij deze, dat zij met de meeste belangstelling kennis hebben genomen van liet seintoestel van den Luitenant ter zee le klasse Y re ede. Zij erkennen gaarne, dat het hun voorkomt, dat dit seinstelsel geacht kan worden een uitstekend

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 344