334 middel te zijn ter communicatie tusschen de Zee- en Landmacht, overal waar deze gezamenlijk zouden kunnen optreden. Ook zou ket welliekt goede diensten kunnen bewijzen tot ket onder kouden der correspondentie tussehen afzonderlijke deelen van het leger en tusschen versterkte plaatsen onderling, indien de locale toestanden eene behoorlijke opstelling van ket werktuig veroorlooven en de omstandighe den het gebruik van telegraaf' of telefoon niet toelaten. Volgens kun oordeel is het seingeven zeer eenvoudig, het verkennen der seinen zonder bezwaar en biedt het stelsel het groote voordeel van con trole aan, terwijl geen bijzonder ontwikkelden voor het seinen vereischt worden en de behandeling enz. spoedig kan worden aangeleerd. Een uitstekend geslaagde proef op 3800 M. verhoogde het vertrouwen op het stelsel bij de Heeren, die deze proef bijwoonden. Hoewel de nookzakelijkkeid van telegrafische en telefonische gemeen schap aan geen twijfel onderhevig kan wezen, zoo worden door hen echter met vertrouwen voortgezette proefnemingen in dezen geest raadzaam geacht, en diensvolgens het stelsel van den Luitenant ter zee Vreede met beschei denheid ter beoordeeling aan de autoriteiten aanbevolen. (w. g.) Kolonel Ising, commandant van de vesting-artillerie; de kapiteins Spr enger, Harrebomée, Beyerman, Van Breda, Jhr. Von Franckenberg en Protschlitz, Naeff, Mossel, Luitenants Hesta, Smeets en Van Leeuwen. De ondergeteekenden, allen officieren van de Koninklijke Nederlandsche Zeemacht, verklaren bij deze gaarne, dat zij met de meeste belangstelling kennis hebben genomen van het seinstelsel van den Luitenant ter Zee le klasse Vreede. Zij erkennen het groote voordeel, daarin gelegen, dat dit seintoestel het gebruik van het Internationale Seinboek niet langer tot den dag be perkt, maar zelfs bij nacht mogelijk maakt en wellicht ook bij mist, van welk laatste zij zich echter niet hebben kunnen overtuigen, daar hun daar toe de weersgesteldheid ontbrak. Zij verklaren dat de behandeling van den toestel eenvoudig is en dat het seingeven, ja zelfs het behoorlijk observeeren van eenig gedaan sein, zelfs door minder ontwikkelde personen in betrekkelijk korten tijd met weinig inspanning zal kunnen geleerd worden dat dit seintoestel, naar zij meenen, gemakkelijk is in te richten voor de eischen van een slingerend schip en der scheepvaart nuttige diensten kan bewijzen, daar het de gevaren van de zee, hetzij ter voorkoming van aanvaringen, hetzij bij het aandoen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 345