337 Deze seinen kunnen overdag gedaan worden: 1°. door verschillend gekleurde vlaggendat is ter zee een alge meen gebruikelijk stelselhet vlug en snel onderscheiden van de vlaggen is niets dan eene quaestie van practijk, van oefening dus; 2°. door een meer of min groot aantal voorwerpen van een zelfden of van verschillenden vorm te gebruiken. Deze vormen dan figuren, driehoeken als anderszins, of worden hooger en lager gesteld, enz. Zie het stelsel van den kolonel Krom hout. Het spreekt van zelve, dat hiertoe vereischt wordt een meer der of minder aantal bedienende manschappen, die, wil het eenigszins vlug gaan, die figuren uit het hoofd moeten kennendus alweder geoefend moeten zijn. Dit meer of min groot aantal voorwerpen vereischt bovendien een groot ophangtoestel, 't zij galg of mast, welke daardoor aan eene bepaalde plaats gebonden wordt, d. w. z. dezen "zeer moeilijk transportabel zal zijn. Marcheerende colonnes kunnen zich dus van dezen toestel niet bedienen, terwijl hij in een fort aan het vijandelijke vuur bloot staat. Daarbij komt, dat men met den toestel slechts in ééne richting kan seinen; want anders doen de figuren zich geheel anders aan den seinontvanger voor. Moeten er dus meerdere in eene benting worden opgesteld, dan worden de kosten niet alleen verhoogd, maar ook het aantal bedienende manschappen 2 of 3voudig; zoo men althans ten allen tijde met meer plaatsen te gelijk in verbinding wil zijn. Ik ben er van overtuigd, dat de toestel van den luitenant ter zee le klasse C. J. Marinkelle, welke uit voorhanden middelen moest vervaardigd worden, gedurende de A t j e h-expeditie goede vruchten heeft afgeworpenmaar durf toch dien hoofdofficier vragen: wauneer UHEdG.de tijd gegeven werd, om een voorstel tot een seinstelsel in te dienen, zou U dan nog uw onder den drang der omstandigheden ontworpen toestel ook voor de toe komst als aan alle eischen voldoende kunnen aanbevelen Zoodanig toestel moet ook m. i. evengoed des nachts als overdag gebruikt kunnen worden. (Zie Militaire Spectator 1878, blz. 97.) Zal het aantal mededeelingeu groot kunnen zijn, dan staan bij het seiugeven door middel van lichten daartoe de volgende wegen open: 1°. door gebruik te maken van vele lantaarns, vertoonende een wit licht;

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 348