- 339 daarvan beurtelings door een rood, wit of groen glas laat gaan andere kleuren worden niet gebruikt. Op dit beginsel werd in Engeland een seintoestel gepatenteerd, dat de woorden spelde. De doorgang door eene gekleurde middenstof vermindert echter de intensiteit van het licht, en daarom vond ik ook deze wijze min der aanbevelingswaardigvooral ook, omdat op flinken afstand het groene licht moeilijker van een wit licht te onderscheiden is. De ondervinding bij de Marine met chemische apparaten, z. g. coston- seinen, opgedaan, heeft haar van dat seinmiddel doen afzien. Men moet met eenig stelsel, welk ook, onbepaald lang kunnen seinen; waren de costonlichten op, dan was natuurlijk het seinen gedaan. Boven dien: chemische apparaten zijn aan bederf onderhevig; dus aan schaffing in groot aantal is dikwijls minder wenschelijk. Ook hebben zij het nadeel, dal het groene licht het witte, althans op eenigen afstand, zeer nabij komt. Na al het voorgaande is de keuze van een nachtseinstelsel al zeer beperkt, maar moet men zich wel van één enkel liclit bedienen, dat zich door flikkeringen, verschillend van duur, aan het oog vertoont. Dit kan nu weder op twee wijzen geschieden. De Duitsche marine doet het aldus: in een klein, op eenigen afstand onzichtbaar pitje, wordt gedurende verschillende tijden een gemakkelijk ont- brandbare en hel lichtgevend, chemisch samengesteld poeder ge blazen. De nadeelen, die ik aan dit stelsel toeschrijfzullen den Lezer reeds bekend wezen. Ze zijn1° geoefende manschappen, want zij moeten met het Morse-alphabet elkaar telegrapheeren2° geheimschrift is niet mogelijk 3° kans op bederf, gepaard met mogelijkheid op een min der onbepaald gebruik. De tweede manier is, om een voortdurend helderbrandend licht tijdelijk te verduisteren. Op dit beginsel is gegrond de seintoestel van den Engelschen Commodore Colomb. Deze maakt gebruik van slechts twee flikkeringen; kort en lang. Nu is bij zoodanig stelsel van korte of lange flikkeringen, dan wel hooge of lage toonen bij geluid, slechts een van deze twee dingen mogelijk; n. 1. dat de De laatste mail bracht het bericht, dat de Minister van Marine 2 exemplaren als de hier beschrevene deed vervaardigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 350