- 840 seinende personen of geoefend zijn en dus lang van kort kunnen onderscheiden en een hoog van een laag geluid; of dat zij onge oefend zijn en dus de lange flikkering lang aangehouden moet worden, wat wederom tijd kost; of dat zij den hoogen niet van den lagen toon kunnen onderscheiden. Dit laatste echter acht ik niet onmo gelijk, ook krachtens de gunstige resultaten, door den majoor der Infanterie G-. L. van Doornum verkregen. Zie Indisch Militair Tijdschrift, 1880, No. 3. Dit neemt echter niet weg, dat door slechts twee elementen te hebben, waaruit men de verschillende teekens moet laten bestaan, men slechts weinig seinen krijgen kan of, men moet tot het aangeven van slechts één cijfer of letter een dier elementen dikwijls gebruiken. Dit toonen ons de stelsels Yan Doornum en Colomb beide aan. Het laatste heeft bijv.om het cijfer 5 aan te geven, 5 korte flikkeringen noodig. Het is werkelijk inspannend, om zich niet te vergissen, zoo men daarmede eenigszins vlug seinen wil. Reden waarom dan ook de Engelsche, evenals de Duitsche Marine, eene afzonderlijke signaal-brigade heeft. Zoo men dit bezwaar niet vergeet, dan is het stelsel-C o 1 omb goed te noemen. Op de lezing, die ik voor de Zee- en Landmachtofficieren te Helder hield, liet ik dan ook niet na, aan dat stelsel alle aandacht te wijden. Maar ik wees er op, dat elk sein, wilde men niet aan de kans van vergissingen blootstaan, bepaaldelijk behoorde gerepeteerd te worden; iets, wat natuurlijk tijdroovend is. Ik betoogde alstoen, dat men door het nemen van 4 elementen, d. w. z. flikkeringen van 4 ver schillenderlei duur, meer seinen verkrijgen kan, die, juist omdat die tijden door den observateur in lengtemaat werden uitgedrukt iets, waarmede Colomb zich niet had bemoeid door den observateur gemakkelijk opgeteekend en afgelezen konden worden. Zelfs voorstanders van het stelsel-C o 1 o mb moesten toen toe geven, dat ongeoefenden met mijn stelsel gemakkelijker konden ob- serveeren, en bovendien erkennen, dat daardoor eene communicatie met de koopvaardijschepen mogelijk werd, omdat ik als basis het Internationale Seinboek genomen had, terwijl Colomb, door 10 cijfers te gebruiken, dat onmogelijk maakte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 351