24 vangen kregen, die sal gehouden sijn den selven terstondt aan de Heeren Staten Generael, of den Hide van State, of Generael het Leger commanderende, ofte in guar- nisoen aan den officier Commandant te presenteren of doen presenteren, ende ooek overleveren, mits daer van, als oock van andere Gevangenen die de selve sullen willen na haer nemen, genietende een redelijcke ver- eeringe, na advenant de qualiteijt ofte maght der selver, nochtans niet excederende de somme van vijf duij- sent guldens, waermede de selve Ge vangenen sullen blijven ter dispo sitie van de voorschreve Heeren Staten, sonder dat den Vanger daer op eenigh verder recht sal mogen pretenderen. Art. LXI. Niemant en sal mede eenige Ge vangenen mogen op rantsoen stel len of oock na het rantsoen betaelt mogen laten vertrecken, sonder ver lof van den Generael, ofte den gee- nen, die in het quartier of guarni- soen sal commanderen, op poene van aan den lijve gestraft te wor den, ende die eenige Gevangen sal doodensal aan het leven gestraft worden. den wel een gedeputeerde te velde te vangen. Men rantsoeneerde in dien tijd de voorname hoofden en veldover sten, als zij gevangen werden ge nomen. Zoo moest de admirante d'Arragon, bij hare arrestatie te 's Hage, 23000 gulden losgeld be talen en bovendien 70000 gulden borg stellen. Het is onredelijck, dat men het leven neemt aan die geene, die men eerst quartier gegeven heeft ende een schelmstuck is het een mensch te dooden, die niet meer tegenstant bieden kan. (Represail les werden intusschen geoorloofd.) Omdat n. 1. de Spanjaarden aan onze matrozen geen kwartier ver leenden, wierpen deze laatste de Duijnkerckers, se rugh tegen rugh, twee aan twee, in de zee. Dit noemde men; „de voeten spoelen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 35