- 350 rottingslagen wordt begrepen (1), niet mogen worden toegepast. „Rottingslagen martelend of verminkend. Dat ze liet kunnen zijn, 't blijkt, behalve uit zoovele andere feiten, uit de geschiedenis van Pa Boepia. Bij contract gestipuleerd, dat een leenman ze juist daarom niet mag opleggen. En de contrac tant ter eenre gaat voort, ze toe te passen op een paar categorieën zijner rechtstreeksche onderdanen. De voorstanders der straf van rottanslagen, zooals die vroeger bestond, meenen, dat sedert de afschaffing de misdrijven eu over tredingen zijn toegenomen. Hen hoorende, zou men bijna tot het besluit komen, dat vóór de afschaffing misdrijven en overtredingen tot de zeldzaamheden behoorden. Daarbij wordt gemeenlijk over het hoofd gezien, dat een dertigtal jaren geleden, in 1850, de be volking van Java en Madura slechts 9570023 zielen telde, waaronder 16172 Europeanen, terwijl diezelfde bevolking op den 21en December 1879 tot 19298804 zielen, waaronder 30713 Europeanen, was gestegen. Het aantal misdrijven kan derhalve sedert dien tijd verdub beld zijn, zonder dat dit iets bewijst voor de wederinvoering der rottanslagen of de afname van het moreel gehalte der bevolking. Ja zelfs meer dan verdubbeld, wat betreft de qualificatie, omdat tegen woordig in vele gevallen strafgedingen worden uitgevoerd, waar vroeger de zakea in het hoogste ressort op de politierol zouden zijn af gedaan. Bovendien: een goede dertig jaren geleden bestond hier in Inclië geen ander nieuwsblad dan de Javasche Courant. Zij hield zich niet bezig met het opnemen van nieuwtjes van ondergeschikt belang en maakte er zich geen genot van, ieder vergrijp tegen de wetten gretig te vermelden, als een bewijs voor de diepe verdorvenheid van den bruinen broeder. En zelfs later, toen particuliere bladen werden uitgegeven, maar slechts tweemaal 's weeks verschenen, was dit nog niet het geval. Natuurlijk hoorde men vroeger dan ook minder van vergrijpen tegen de wet dan tegenwoordig. Wil men een eenigszins juisten maatstaf tusschen voorheen en thans, dan moet men nu nemen 't geen men verneemt, niet door middel van de pers, maat door mondelinge mededeelingen van personen, die hunne wetenschap anders dan uit de dagbladen verkregen. Meet men met die maar (1) Ik cursiveer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 361