354 hoogstwaarschijnlijk heden ten dage geen prijs, ja zelfs geen eervolle vermelding meer zoude worden waardig gekeurd. Gelijke verschijnselen, het is waar, vallen trouwens bij iedere zaak op te merken, zoolang op technisch gebied als anderszins de vin dingrijkheid niet tot het volmaakte heeft weten op te klimmen. De eischen, welke, naar het ons voorkomt, aan een goeden af standsmeter moeten gesteld worden, zijn a. dat men in weinig tijd, (niet veel meer dan óéne enkele minuut) genoegzaam nauwkeurig, er de afstanden rechtstreeks mede kan meten b. dat één man het instrument kunne behandelen zonder assistentie van derden of daartoe bakens dan wel andere meethulpen van noode te hebben en c. dat de kosten van aankoop gering en de constructie solide zij en ten slotte het instrument te velde gemakkelijk zij mede te voeren. Yoldoet een afstandsmeter aan al die vereischten, dan mogen wij Eureca! uitroepen. In den loop van ons opstel zal blijken, in hoeverre de Luitenant Scheffer geslaagd is in zijn verdienstelijk pogen, om aan het Leger zulk een afstandsmeter te bezorgen. De tot heden toe bekende nieuwere afstandsmeters zijn over het algemeen in twee onderscheidene groepen te verdeelen, n. 1. in op tische en chronometrische. Wat men onder optische afstandsmeters heeft te verstaanbehoeft voorzeker geene verklaring. Bij de chronometrische afstandsmeters berust de inrichting van het instrument op de waarneming van den tijd, die verloopt tusschen het zien en het hooren van het schot, welke tijdruimte uit den aard der zaak evenredig is aan den te meten afstand tusschen het waarnemingspunt en de plaats, waar het schot is afgegaan. De bij het Indische Leger ingevoerde telemeter van Le Bou- lengé is er dus een van de chronometrische soort en laat ons het er dadelijk bijvoegen, een van de beste in die soort. Chronometrische afstandsmeters hebben intusschen bij vergelij king met optische één zeer belangrijk nadeel, dat dikwerf in de leerboeken niet voldoende gereleveerd wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 365